همه‌گیری کرونا می‌تواند تا مدت‌های طولانی ادامه داشته باشد و همه ما باید با تمام توان از خود در برابر این ویروس محافظت کنیم. یکی از روش‌های محافظتی، استفاده از ماسک است.

  • برداشتن ماسک به شکل نادرست

ابتدا به یاد داشته باشید که دست‌های خود را پیش از ماسک گذاشتن بشویید، بنابراین شما سهوا ذرات ویروس را به ماسک و صورت خود منتقل نمی‌کنید. دستان خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بلافاصله قبل و بعد از قرار دادن ماسک بشویید و بعد از شست‌وشو، ماسک را فقط با حلقه‌های گوش کنترل کنید. ابتدا ماسک را روی سر قرار داده و سپس آن را روی دهان و بینی خود بکشید. هنگام جدا کردن ماسک، آن را از پشت جدا کنید، مجدداً مراقب باشید که به‌جای لمس پارچه از حلقه‌های گوش استفاده کنید.

  • پوشیدن ماسک به روش اشتباه

اگرچه باید ماسک کل دهان و بینی شما را بپوشاند، اما هنوز باید به شما امکان دهد تنفس طبیعی داشته باشید. قسمت‌های ماسک باید حداقل یک اینچ از هر گوشه دهان شما را پوشش دهد و قسمت زیر آن باید زیر چانه شما بپیچد. ماسک باید روی صورت به شکل کامل فیکس شود، اما نباید مختل‌کننده تنفس شود.

 

  • خیلی دیر ماسک می‌زنید

دکتر آلیسون هادوک، دکتر متخصص در کالج پزشکی بیلور در این خصوص گفت: «بسیاری از افراد هنگام ورود به یک فروشگاه مواد غذایی یا مراکز دیگر، ماسک می‌گذارند، اما ممکن است خیلی دیر شود، زیرا فعل و انفعالات پیش‌بینی‌نشده ممکن است زودتر اتفاق بیفتد. در حالت ایده‌آل، قبل از اینکه از خانه بیرون بروید باید ماسک بگذارید.»

  • خیلی زود ماسک را برمی‌دارید

برداشتن زودهنگام ماسک مثل هنگام ورود به اتومبیل می‌تواند خطرناک باشد. دکتر هادوک توصیه می‌کند تا زمانی که وارد خانه می‌شوید صبر کنید و پس از لمس ماسک و قبل از اینکه هر چیز دیگری را لمس کنید، آن را در کیسه قرار دهید و از ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید.

  • آلوده کردن ماسک

دست از لمس صورت خود بردارید. مردم در بسیاری از موارد متوجه نیستند که ماسک را لمس می‌کنند. افراد با دست‌های آلوده ماسک را لمس می‌کنند و همین موضوع در انتشار ویروس موثر است.