یک تیم، در ساده‌ترین شکل آن، می‌تواند چنین تعریف شود: «گروهی از آدم‌ها که دور هم جمع می‌شوند، و همه در مسیر رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند.» اما این فقط یک تعریف ابتدایی است. با استفاده از آن تعریف، هر گروهی از آدم‌ها را می‌توان تیم به حساب آورد. آدم‌های کسب و کاری هوشمند می‌دانند چطور یک تیم با عملکرد بالا درست کنند که بتواند در رقابت باعث برتری‌شان بشود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا۵ ویژگی عالی یک تیم موفق کاری در تمام کسب و کارها را بدانید.

ویژگی یک تیم موفق کاری

یک تیم با مدیریت ضعیف یا عملکرد پایین مشکلاتی که ایجاد می‌کند بسیار بیشتر از مشکلاتی است که حل می‌کند. از طرف دیگر، یک تیم موفق کاری که  دارای عملکرد بالایی نیز هست بهترین دارایی هر کسب و کار محسوب می‌شود. بنابراین دانستن مهمترین ویژگی یک تیم موفق کاری برای تمام کسب و کارها ضروری است. چندتا از مهمترین این ویژگی ها در ادامه آمده است.

۱- حس تعهد بالایی دارند

تیم های دارای عملکرد بالا معمولا نسبت به تیم‌های استاندارد و معمول فارغ از معیاری که برای ارزشیابی‌شان استفاده می‌شود نتایج بهتری را به بار می‌آورند. کیفیت نتیجه، تعیین ضرب‌العجل، برنامه ریزی و ….

۲- تعریف دقیقی از نقش‌ها دارند

تک تک اعضای تیم معمولا هم از اهداف تیم و هم نقش فردی آن‌ها در آن چارچوب درک بهتری دارند.

 

۳- رقابت سالم ایجاد میکنند

اینکه تک تک اعضای گروه و تیم دقیقا بدانند چطور کمک‌های آن بر موفقیت تیم تاثیر می‌گذارد باعث پیدایش حس تعهد به همکاران می‌شود که می‌تواند میزان کارایی و عملکرد را افزایش دهد.

۴- مهارت‌های مکمل دارند

یک تیم دارای عملکرد بالا تشکیل می‌شود از اعضای مختلفی با تخصص‌های متفاوت. این امر باعث شکل گیری جلسه‌های طوفان فکری سازنده‌ای می‌شود که از طریق مشارکت یکدیگر به وجود می‌آید.

۵- اعتماد سازی برایشان مهم است

اعضای یک تیم دارای عملکرد بالا با اعضای تیم دیگر یک  یک اتکاء و وابستگی متقابل ایجاد می‌کنند. این وابستگی متقابل همان چیزی است که باعث اعتماد سازی در گروه می‌شود.

به عنوان یک مدیر، موفقیت یا شکست شما را با توانایی‌تان برای ایجاد و مدیریت یک تیم دارای عمکرد بالا می‌توان سنجید. بالاخره، در کسب و کار، همه‌ی ما به واسطه‌ی نتایجی که برای شرکت به ارمغان آورده‌ایم قضاوت می‌شویم .