موفقیت در زندگی و کسب و کار چیزی نیست که نیاز به یک اکسیر جادویی داشته باشد و فقط بعضی از آدم های خاص به آن دسترسی داشه باشند. گاهی اوقات با رعایت کردن برخی نکات اصلی و در واقع طلایی می توانید به موفقیت های چشمگیری در زندگی و کار خود برسید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳۰ نکته طلایی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار را بدانید.

۱. به خودتان و توانایی تان باور داشته باشید

باورها می‌توانند از برخی افراد، قهرمان بیافرینند و برخی دیگر را به موجوداتی ناتوان بدل کنند. انسان همان چیزی است که در دل خود باور دارد. به پیروزی و موفقیت در زندگی و کسب و کار خود باور داشته باشید

۲. بیش از حد کمال گرا نباشید

هدف تان را کمال تعریف نکنید چون وجود ندارد؛ چراکه انسان‌ها به دلیل ذات شان جایزالخطا هستند. زمانی که هدف شما کمال باشد، همیشه حس غر زدن از شکست دارید که باعث می‌شود بخواهید دست از تلاش بکشید یا کمتر تلاش کنید. و در نهایت کل وقت خود را صرف افسوس خوردن بابت شکست در رسیدن به چیزی یا آنچه که باید به شکل متفاوت انجام می‌دادید، خواهید کرد. به جای اینکار باید از آنچه به‌دست آورده‌اید هیجان زده باشید و برای آنچه که قرار است در آینده به‌دست آورید اشتیاق داشته باشید.

۳. برای ثبات بکوشید

افراد موفق بر روی رسیدن به هدف تمرکز می‌کنند و برای این امر یک برنامه‌ریزی با ثبات انجام می‌دهند. یک برنامه‌ریزی درست به افراد کمک می‌کند تا اولویت‌ها و وظایف مهم تر را دیده و برای زودتر انجام دادن در بالای لیست قرار دهند.

۴. هرگز نا امید نشوید

اگر نخستین تلاش شما برای دستیابی به هدفهای تان بی‌ثمر به نظر رسد؟آیا باید منصرف شوید و به کار دیگری بپردازید؟قطعا نه!

۵. اهداف روزانه را مکتوب کنید تا حتما انجام دهید

آقای Kenneth Chenault مدیرعامل American Express می‌گوید که یک نقشه با جزییات برای هر روزش دارد و این اتفاق، امروز با نوشتن ۳ کاری که می‌خواهد فردا انجام شود افتاده است. افراد موفق نسبت به اهدافشان اشراف کامل دارند و داشتن یک لیست روزانه کمک شان می‌کند به این خواسته برسند.

۶. نخستین گام را با اعتماد به نفس و بدون ترس بردارید

زمانی که می‌خواهید به چیزی مهم دست یابید، نخستین گام این است که بدون ترس و حتی با اعتماد به نفس بالا جلو بروید. وقتی که جرأت برداشتن نخستین گام را داشته باشید، اضطراب و ترس تان از بین می‌رود. افرادی که با اعتماد به نفس و سریع به سراغ نخستین گام می‌روند، قوی تر از بقیه نیستند، بلکه آموخته‌اند که این کار منجر به نتایجی فوق العاده می‌شود. آنها می‌دانند که ترس از شروع، همواره وجود دارد و طفره رفتن فقط رنج و عذاب شان را طولانی تر می‌کند.

۷. نفرت را از زندگی تان دور کنید

نفرت دیگران را با عشق پاسخ گویید. عشقی راکه بروز می‌دهید به خودتان باز می‌شود و هدیه آن آزادی ورهایی است.

۸. روابط مناسبی با اطرافیان خود برقرار کنید

آقای Seth Godin در کتابش به نام ” قبیله‌ها ” توضیح می‌دهد که همه جا گروه هایی هستند که تشنه ارتباط، مفاهیم و تغییرات هستند. افراد موفق به دنبال حمایت و یافتن افرادی هستند که خردمندانه با آنها ارتباط داشته باشند. ارتباط هایتان، دوستان و همراهانتان را بشناسید و رشد گروهتان را نظاره گر باشید. در این باره حتی عنوان می‌شود که هر شخص میانگین ۵ دوست نزدیکش هست، دوستان شما چه کسانی هستند؟!

۹. عمل گرا باشید

افراد موفق عمل می‌کنند. هیچ مشکل و مسئله‌ای تا زمانی که اقدامی انجام ندهید حل نخواهد شد. اسیر و غرق در مشکل نشوید. کسی که تلاش نکند و عمل گرا نباشد در مشکلات غرق خواهد شد. تلاش کنید و راهی رو به جلو برای رسیدن به اهداف پیدا کنید.

۱۰. انرژی مثبت داشته باشید

خیلی اوقات برایمان پیش آمده که حرفی زده‌ایم که کسی به ما گفته انرژی منفی نباش!!! بله حتی حرف زدن می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس را در فرد تقویت کند. نه تنها صحبت با دیگران بلکه با خودتان نیز جملات مثبت تکرار کنید. ” امروز روز خوبی خواهد بود ” و یا ” من موفق خواهم شد “. شاید بگویید این جملات کلیشه‌ای است ولی باور کنید تاثیر آن را خواهید داد.

۱۱. شک و تردید را از خودتان دور کنید

وجود شک در زندگیمان مانند داشتن یک خیانتکار در زندگی است. شک خائن است زیرا از محدودیت‌ها و کمبودها جهت تاثیر گذاشتن بر زندگی شما استفاده می‌کند.

۱۲. برای سلامت تان اهمیت قایل شوید

باراک اوباما رییس‌جمهوری سابق امریکا روزانه ۴۵ دقیقه فعالیت و ورزش در شش روز هفته انجام می‌داد. یک ذهن و جسم سلامت نخستین شرط موفق بودن است. جسم شما همچون ماشینی است که همه موضوعات مربوط به شما را حمل می‌کند. فعالیت بدنی و ورزش تنها جسم شما را سالم نگه نمی‌دارد بلکه ذهن و فکر شما نیز بسیار پویا خواهد شد.

۱۳. ترس از خطر کردن را به خودتان راه ندهید

وقتی همه چیز انجام شد و به پایان رسید، به خاطر شانس هایی که داشتید و استفاده نکردید بیشتر از شکست‌های تان تأسف خواهید خورد. از خطر کردن نترسید. افراد اغلب می‌گویند: «بدترین اتفاقی که ممکن است برایت بیفتد چیست؟ آیا تو را خواهد کشت؟» با این حال، مرگ بدترین چیزی نیست که می‌تواند برای تان اتفاق بیفتد؛ بلکه بدترین اتفاق این است که اجازه دهید از درون بمیرید، در حالیکه هنوز زنده هستید.

۱۴. از تقلب و مکر و حیله دوری کنید

افراد متقلب هیچگاه نمی‌توانند از آرامش ذهن لذت ببرند زیرا آنها با حقه هایشان به هم گره خورده‌اند. افراد صادق به همان اندازه که دیگران از آنها راضی هستند، از خود رضایت دارند.

۱۵. مدیتیشن و تفکر عمیق را فراموش نکنید

عمیق فکر کردن و یا مدیتیشن که شاید این روزها رایج شده به شما کمک می‌کند تمرکز کنید و سازنده باشید. خانوم Oprah Winfrey همواره راجع به فواید تفکر و مدیتیشن صحبت کرده است. روابط بهتر با اطرافیان، آرامش و خلاقیت بیشتر از جمله این فواید هستند.

۱۶. به ارزشهای درونی تان اهمیت دهید

زمان و انرژی خودتان را با مقایسه ی خودتان با دیگران از دست ندهید. وقتی که به خاطر کاری که انجام داده‌اید احساس خوبی دارید، اجازه ندهید نظرات یا دستاوردهای فرد دیگری، این احساس را از شما بگیرد. اگرچه غیرممکن است که واکنش‌های تان به آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند را کاملا از بین ببرید، نیازی نیست که خودتان را با بقیه مقایسه کنید و همیشه می‌توانید نظرات دیگران را جدی نگیرید. با این کار، هر چه دیگران فکر کنند یا انجام دهند بی‌اهمیت است و ارزش شما از درون تان ناشی می‌شود. صرف نظر از اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند، یک نکته قطعی است: شما هیچ گاه به همان خوبی یا بدی که آنها می‌گویند نیستید.

۱۷. ذهن باز و رو به آینده‌ای داشته باشید

تقریبا همه مشکلات به دلیل این است که ما در زمان سفر می‌کنیم؛ به گذشته فکر می‌کنیم و حسرت کارهایی که انجام داده‌ایم را می‌خوریم، آینده را تصور می‌کنیم و در مورد اتفاق هایی که هنوز رخ نداده‌اند مضطرب می‌شویم. بسیار آسان است که به گذشته برویم یا در آینده سیر کنیم، اما هر زمان این اتفاق برای تان رخ داد، بدانید که نگاه تان را از چیزی که در کنترل تان است، یعنی زمان حال، از دست داده اید.

۱۸. با افراد موفق معاشرت کنید

باید بسیار مشتاق باشید که اطراف تان پر از افرادی باشد که الهام بخش تان هستند و در شما «میل به بهتر بودن» را ایجاد می‌کنند. اما با افرادی که به شما احساس منفی القا می‌کنند، چه باید کرد؟ چرا به آنها اجازه می‌دهید که بخشی از زندگی تان باشند؟ هر کس که باعث می‌شود احساس بی‌ارزشی، اضطراب یا بی‌اشتیاقی کنید، در حال تلف کردن وقت شماست و احتمالا باعث می‌شود شما هم شبیه خودش شوید. زندگی کوتاه تر از آن است که زمان تان را با چنین افرادی سپری کنید، پس آنها را از زندگی تان خط بزنید.

۱۹. اراده و خواست شما مهم است

تنها چیزی که برای رسیدن به مقصد مفید است اراده و خواست شماست، کافی است چیزی را بخواهید.

۲۰. به پیشرفت‌های کوچک بها بدهید که به نتایج بزرگ می‌رسند

Henry Ford موسس کارخانه فورد می‌گوید: ” هیچ چیز سختی وجود ندارد وقتی به تکه‌های کوچک تقسیم شود “. افراد موفق به شکل دومینو مسیر را طی می‌کنند. قدم به قدم، پیشرفت کوچک یکی بعد از دیگری، اما در انتها دستاورد بزرگ و شیرین را خواهند داشت.

۲۱. صبور باشید و زمان کافی را صرف کنید

موفقیت در زندگی و کسب و کار بیش از هر چیز، نیازمند صرف زمان و تلاش است. مَلکُم گِلَدوِل، نویسنده ی مشهور کانادایی پیشنهاد کرده که تسلط بر هر چیزی، نیازمند ۱۰ هزار ساعت تمرکز بدون خستگی است. بسیاری از افراد موفق با این پیشنهاد موافق هستند. هنری فورد را در نظر بگیرید که ابتدا دو تجارت اتومبیل راه‌اندازی کرد که هر دو شکست خوردند و بالاخره در سن ۴۵ سالگی کارخانه ی فورد را تأسیس کرد. همچنین، آرتور هَری برنستین که کل زندگیش را صرف نوشتن کرده بود، در سن ۹۶ به یکی از نویسندگان پرفروش تبدیل شد. زمانی که بالاخره موفق می‌شوید، متوجه خواهید شد که مسیری که طی کرده اید، بهترین بخش از این موفقیت بوده است.

۲۲. همیشه عصبانیت خود را کنترل کنید

اگر قادر به از بین بردن میلم به عصبانیت نباشم چطور میتوانم از دیگران برای عدم کنترل خودشان انتقاد کنم. موفقیت در زندگی و کسب و کار  از آرامش ذهن بر می‌خیزد. اگر کسی با عصبانیت با من صحبت میکند، بگذارمن کسی باشم که آب آرام بخش عشق را روی آتش می‌ریزم.

۲۳. سحرخیزی را سرلوحه برنامه زندگیتان بگذارید

ضرب‌المثل خود ما ایرانیان می‌گوید: ” سحر خیز باش تا کامروا گردی “. Tim Cook مدیرعامل شرکت اپل و Jeffrey Immelt مدیرعامل جنرال الکتریک از نمونه‌های این افراد هستند. بخش اعظمی از پیشرفت در اهداف و کارهایتان را در ابتدای صبح می‌توانید رقم بزنید، قبل از آنکه شلوغی محیط و جلسات و … شما را خسته کند.

موفقیت در زندگی و کسب و کار اتفاقی به‌دست نمی‌آید. اما زمانی که تصمیم گرفتید و باور کردید که می‌توانید موفق باشید با منش و رفتار افراد موفق به آن دست خواهید یافت.

۲۴. شما همان چیزی خواهید بود که فکر می‌کنید

هفت کلمه را در صدر ذهن خود جای دهید وبه منطق و هوشیاری که در ژرفای آنها نهفته است توجه کنید وآن هفت کلمه را که فرشته صلح به شما ندا میدهد بشنوید(( شما همان چیزی خواهید بود که فکر می‌کنید.))

۲۵. سرتان را از مشغولیات مختلف خلوت کنید

به اطرافیان تان نگاه کنید. همه ی آنها مشغول به نظر می‌رسند، از یک جلسه به جلسه ی دیگر می‌روند و تند و تند ایمیل می‌زنند. با این حال چه تعداد از آنها واقعا مولد هستند و در مراحل بالای موفقیت در زندگی و کسب و کار قرار دارند؟ موفقیت در زندگی و کسب و کار ناشی از حرکت و فعالیت نیست، بلکه از تمرکز شکل می‌گیرد؛ یعنی مطمئن شوید که از زمان تان به طور کا رآمد و مولد استفاده کرده اید. تعداد ساعات شما در روز مانند دیگران است، پس هوشمندانه از آن استفاده کنید. به علاوه نتایج و نه تلاش‌های تان، مهم هستند. پس مطمئن شوید که تلاش‌های تان در جهت انجام تکالیفی هستند که به نتیجه منجر می‌شوند.

۲۶. نگرش صحیح و کنترل بر زندگیتان داشته باشید

شرایط بسیاری در زندگی وجود دارد که باعث کاهش کنترل بر نتایج می‌شود. با این حال می‌توانید کنترل کنید که تا چه حد به چیزهایی که خارج از کنترل تان هستند واکنش نشان دهید. واکنش شما چیزی است که یک اشتباه را به یک تجربه یادگیری تبدیل می‌کند و شما را مطمئن می‌سازد که با یک پیروزی، اعتماد به نفس کاذب پیدا نمی‌کنید. شما نمی‌توانید در هر مبارزه‌ای پیروز شوید اما با نگرش صحیح، همیشه می‌توانید برنده باشید.

۲۷. بدانید که همه حامی شما نخواهند بود

در واقع بیشتر افراد از شما حمایت نمی‌کنند. بعضی از افراد شما را با منفی بافی، پرخاشگری منفعلانه، خشم یا حسادت اشباع خواهند کرد؛ اما هیچ کدام از این‌ها اهمیت ندارد، چون به قول دکتر سوس، نویسنده ی امریکایی:

«افرادی که مهم هستند (به منفی بافی ها) اهمیت نمی‌دهند، و افرادی که (به منفی بافی ها) اهمیت می‌دهند مهم نیستند.»

احتمالا نمی‌توانید حمایت همه را جلب کرد و قطعا نمی‌توانید تمام زمان و انرژی تان را صرف کنید تا بر افرادی که حامی تان نیستند پیروز شوید. توجه نکردن به نظرات کسانی که مهم نیستند، زمان و انرژی شما را برای افراد و چیزهایی که برای تان اهمیت دارند، نگه می‌دارد.

۲۸. به موضوعات پیش پا افتاده توجه نکنید

برای موفقیت در زندگی و کسب و کار به چیزهای پیش پا افتاده و کم ارزش زندگی زیاد توجه نکنید، بلکه یاد بگیرید به درون بنگریدوسطوح بالاتر آگاهی را بشناسید.

۲۹. به تغییر اهمیت بدهید

اگر بخواهید مسیر موفقیت در زندگی و کسب و کار درست را بروید بالاخره یک جایی باید در زندگیتان تغییر ایجاد کنید. سعی کنید نسبت به تغییر خوشبین باشید.

۳۰. ارزش‌های زندگی تان را عوض کنید

ارزشهای خود را دگرگون سازید تا زندگیتان نیز عوض شود. ما چیزی بسیار بیشتر وفراتر از ارزشهایمان هستیم و وجودمان منحصربه ارزشها نیست.