بخش عمده مردم دنیا همزمان با شیوع ویروس کرونا به استفاده از ماسک‌های بهداشتی روی آورده‌اند، زیرا ماسک‌ها می‌توانند مانع از انتقال قطرات بزرگی شوند که پس از عطسه و سرفه دیگران در هوا پخش می‌شوند به همین دلیل استفاده از ماسک‌های بهداشتی مفید است.

علاوه براین ماسک باعث می‌شود تا فرد نتواند بینی و دهان خود را با دست لمس کند و به این ترتیب امکان ابتلای او به ویروس به دنبال تماس دست‌هایش با سطح آلوده کمتر است.

استفاده از ماسک (شامل انواع ماسک ساده یا ماسک جراحی) یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع برخی بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله کووید-۱۹ را محدود کند و استفاده از ماسک در کنار رعایت حداکثری دیگر نکات و توصیه‌های بهداشت برای جلوگیری از انتقال کووید-۱۹ از انسان به انسان بسیار مهم است.

برای فرهنگ سازی ضرورت استفاده از ماسک در روزگار بحران ویروس ناشناخته، سریع الانتقال، پرقدرت و کشنده کرونا ( کووید ۱۹) در جامعه وظیفه و نقش مسئولان بهداشتی و درمانی، جامعه پزشکی، رسانه‌ها، مدیران، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، نخبگان، روحانیان، امامان جمعه و جماعات، صاحبان تریبون و همه معتمدان جامعه بیشتر است.