تمایل به شروع یک کسب و کار دیجیتال به بسیاری از دلایل یک حرکت هوشمندانه است. اما بزرگترین مانعی که درحال حاضر برای همه کسانی که می‌خواهند یک کسب و کار برای خودشان به صورت آنلاین و دیجیتال راه اندازی کنند وجود دارد، ایده کسب و کار دیجیتال مناسب است. اینکه نمی‌دانند چه  کسب و کاری برای آن‌ها بهتر و سودآورتر است.

اما چگونه می‌توانید یک ایده کسب و کار دیجیتال خوب برای خود پیدا کنید؟ قبل از اینکه به فکر پیدا کردن ایده کسب و کار باشید ابتدا باید کسب و کار آنلاین، اهداف آن و مزایای آن را بشناسید. همچنین مهمترین نکته این است که بدانید هدفتان از شروع یک کسب و کاردیجیتال چیست.              

خبر خوب برای شما این است که شما برای شروع کسب و کار خود در بهترین زمان تاریخ بشری زندگی می‌کنید. هرگز تا قبل از این هزینه های راه اندازی یک کسب و کار تا این حد پایین و پتانسیل کسب درآمد تا این حد بالا نبوده است. شما به منابع و ابزارهایی دسترسی دارید که تا ۱۰ سال پیش وجود نداشت، رسانه های اجتماعی تنها یک نمونه کاربردی از آنها است.

اهداف و نیازهای شما از کسب درآمد چیست؟

شروع یک کسب و کار دیجیتال تصمیمی نیست که شما به راحتی آن را گرفته باشید، مطمئنن شما چند بار به این ایده فکر کرده اید و از آن صرف نظر کرده اید و چندین بار نیز خودتان را متقاعد کردید که این بهترین تصمیم ممکن است که می‌توانید بگیرید.

اما اینکه چرا شما بخواهید کسب و کار دیجیتال خود را راه اندازی کنید و دلایل آن که شما بخواهید این کسب و کار را به صورت  نیمه وقت یا تمام وقت به کار بگیرید به چندین عامل مهم بستگی دارد که در زیر آورده ایم:

۱- پول

۲- استقلال

۳- پیش بینی پذیری

هیچ احساسی بهتر از این نیست که شما زیر نظر کافرمای نامطلوب کار نکنید و خودتان بادبان های موفقیت را به سمت افق روشن کارآفرینی تنظیم کنید. شما ایمان دارید که می‌توانید آن را شروع کنید.

اما یک نیاز اساسی تر به دست آوردن پول و درآمد به جای صبر کردن برای حقوق و کمی پول بیشتر با اضافه کاری های سنگین است. و اینجا جایی است که شما باید کمی تامل کنید و از خودتان بپرسید که چگونه می‌خواهید درآمدتان را جایگزین کنید و چرا؟

از آنجا که پاسخ این سوال تاثیر مستقیم بر نوع کسب و کاری که شما خواهد داشت پس درخواهید یافت که تنها دو نوع کسب و کار برای شما وجود دارد:

  • کسب و کار مبتنی بر محصول
  • کسب و کار مبتنی بر خدمات

یک کسب و کار مبتنی بر محصول کسب و کاری است که در آن شما به طور مستقیم فروش محصولات را به مشتریان انجام می‌دهید. فروشگاه های تجارت الکترونیک نمونه ای از این نوع کسب و کار می‌باشند. فقط باید بدانید که در این نوع کسب و کار چندین هفته و شاید چندین ماه طول بکشد تا شما بتوانید کسب درآمد کنید.

کسب و کار مبتنی بر خدمات به این صورت  است که شما به جای محصول و کالا خدماتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهید. زیبایی این نوع کسب و کار این است که تقریبا بلافاصله به درآمد می‌رسید. نمونه ای از کسب و کار مبتنی بر خدمات دستیاران مجازی، نویسندگان آزاد یا فریلنسرها، توسعه دهندگان وب و مشاوران SEO هستند.

مزایای کسب و کار دیجیتال

هنگامی که شما هر نوع کسب و کار آنلاین را با انواع خرده فروشی های غیر آنلاین مقایسه می‌کنید، می‌فهمید که چرا دهها میلیون نفر در سراسر دنیا مسیر کسب و کارهای آنلاین و راه اندازی استارت آپ را در پیش گرفته اند.

هنگامی که شما یک کسب و کار واقعی یا غیر آنلاین دارید به این معنی است که باید به فکر وام های بانکی، اجاره نامه، بیمه کسب و کار، استخدام کارمندان، آموزش کارکنان و غیره باشید. پس از آن باید به فکر پیدا کردن یک مکان برای کسب و کار خود باشید. در حقیقت ۵۰ درصد از خرده فروشی ها در طول سه سال اول خود شکست خورده اند.

برخی از بهترین مزایای کسب و کار دیجیتال عبارتند از:

  • هزینه کم برای راه اندازی
  • نداشتن مخارج غیر ضروری
  • می‌توان از هر نقطه از دنیا آن را اجرا کرد
  • قابلیت اجرای پاره وقت
  • عدم نیاز به کارمند، مگر اینکه خودتان بخواهید

بیشتر کسب و کارهای آنلاین را می‌توانید با سرمایه بسیار اندک نسبت به راه اندازی یک کسب و کار سنتی راه اندازی کنید. حتی برخی از آن‌ها وجود دارد که کاملا بدون سرمایه و از صفر می‌توانید آن‌ها را راه اندازی کنید.