متاسفانه این روزها ویروس کرونا در ایران نیز شایع شده و نگرانی‌های بسیاری را برای افراد به وجود آورده است. اگرچه آمار ویروس کرونا در ایران و استان‌های درگیر با ویروس کرونا به درستی مشخص نیست اما پر واضح است یکی از مهم‌ترین دلایل ورود این ویروس به ایران نیز سفرهای هوایی بوده است. بنابراین بهتر است برای مصون نگه داشتن خود و دیگران از ابتلا به بیماری کرونا موارد زیر را در سفرهای هوایی به کار ببندید:

قبل از سفر واکسن بزنید

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا حتما قبل از سفرهای هوایی واکسن بزنید. درست است با دیدن این جمله حتما به این موضوع فکر خواهید کرد که هنوز دارو و یا واکسن ویروس کرونا کشف نشده است! اما این نکته را به خاطر داشته باشید واکسیناسیون بدن شما را در برابر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی مصون می‌کند. در نتیجه با مبتلا نشدن به بیماری های عفونی، سیستم ایمنی بدن شما تضعیف نخواهد شد و در نتیجه این احتمال وجود دارد که خطر ابتلا به ویروس کرونا نیز در شما کاهش پیدا کند.

دست‌های خود را با آب و صابون بشویید

تمامی پزشکان بر شستن دست‌ها با آب و صابون برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا اتفاق نظر دارند و معتقدند شستن دست‌ها یکی از بهترین راه‌های درمان کرونا است.

بنابراین در سفرهای هوایی دست‌های خود را مرتب بشویید و از تماس آن‌ها با چشم‌ها و صورتتان خودداری کنید. شستن دست‌ها روشی آسان برای جلوگیری از ورود میکروب‌های روی دست هنگام تماس آن‌ها با نواحی از بدن است که غشای مخاطی دارند. استفاده از ضدعفونی‌ کننده‌های الکلی نیز روش جایگزین مناسبی برای این عمل می‌تواند باشد. محلول‌هایی که در ابعاد کوچک و مسافرتی عرضه می‌شوند برای این کار می‌توانند بسیار مفید باشند چون قابلیت حمل و استفاده از آن‌ها به مراتب راحت‌تر است.

دستمال‌های ضدعفونی کننده همراه داشته باشید

مسافران قبل از نشستن بر روی صندلی هواپیما باید از تمیز و عاری از میکروب بودن صندلیشان اطمینان حاصل کنند. درست است که در تمامی سفرهای هوایی خدمه هواپیما از مواد پاک کننده برای تمیز کردن هواپیما استفاده می کنند اما گاهی تاخیر هواپیما و یا فشاری که بر روی پرسنل فرودگاه تحمیل می‌شود باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند به دقت تمام هواپیما را تمیز کنند.

از این‌رو بهتر است که برای کاهش خطرات ابتلا به ویروس کرونا، دستمال مرطوب ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید و از آن‌ها برای تمیز کردن صندلی‌های خود استفاده کرده تا از تمیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر صندلی‌، روکش‌های صندلی‌، پاکت‌های پشت صندلی، تکیه گاه سر، مانیتور پشت صندلی، دریچه‌ تهویه هوا بالای سر، سینی جلو، تکیه گاه پشت سر، صفحات نمایش سرگرمی‌های حین سفر و سایه‌بان پنجره را نیز با دستمال مرطوب ضدعفونی کنید.

از ایستادن در تجمع مردم خودداری کنید

بهتر است که از ایستادن در کنار افرادی که سرفه می‌کنند و یا هر اثر دیگری از بیماری در آن‌ها دیده می‌شود خودداری کنید. واضح است که همه افراد قادر به سوار شدن به جت‌های اختصاصی نیستند، اما تا جایی که ممکن است صندلی خود را دور از افراد دیگر انتخاب کنید. در سفرهای هوایی توصیه شده است که با افراد مبتلا به آنفولانزا حداقل سه قدم فاصله داشته باشید، اما برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا توصیه می‌شود که این فاصله حداقل به ۶ قدم برسد.

خدمه پرواز و مسافرینی که به سرویس بهداشتی می‌روند از راهروهای هواپیما استفاده می‌کنند. در نتیجه صندلی‌هایی که کنار راهروهای هواپیما هستند بیشتر در مسیر تردد و در نتیجه بیشتر در معرض میکروب‌ها هستند. بنابراین سعی کنید دورترین جای ممکن به این افراد یعنی صندلی‌های کنار پنجره هواپیما را برای نشستن انتخاب کنید تا کمتر در معرض مواجه با میکروب‌ها قرار بگیرید.

صندلی‌های مجاور خود را خریداری کنید

درست است شاید این کار کمی هزینه‌بر باشد اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که خطر اصلی برای انتشار ویروس کرونا به شما افرادی هستند که در ردیف شما و یا اطراف شما می‌نشینند. بنابراین حتما قبل از سفر اگر در پروازی پرازدحام نیستید سعی کنید در انتخاب صندلی خود دقت کرده و صندلی که احتمال خالی بودن صندلی‌های اطراف آن بیشتر است را انتخاب کنید. در این مواقع بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما و انتخاب صندلی، در زمان‌های نزدیک پرواز است که تقریبا نقشه صندلی‌های پرواز قطعی می‌شود و می‌توانید انتخاب دقیق‌تری بر روی صندلی خود داشته باشید. البته در زمان چک این و سوار شدن به هواپیما ممکن است تغییراتی در ترتیب صندلی‌ها رخ دهد. بنابراین با سوال از مامور گیت نیز می‌توانید اطلاعات بهتری در مورد موقعیت صندلی‌ها کسب کنید. البته اگر توان مالی خرید چندین صندلی با هم را دارید، حتما این کار را انجام دهید تا خود را بیشتر در برابر ویروس کرونا مصون کنید.

از رفتن به سرویس بهداشتی هواپیما خودداری کنید

یکی از مکان‌های رایج برای انتقال ویروس کرونا، سرویس‌های بهداشتی هواپیما هستند. سرویس‌های بهداشتی هواپیما از مکان‌هایی هستند که بیشترین تماس را با بدن افراد دارند و همه چیز از دستگیره‌های در گرفته تا دکمه فلاش تانک سرویس های بهداشتی توسط افراد مختلف لمس می‌شود. بنابراین احتمال آلودگی آن‌ها توسط فرد مبتلا به کرونا بسیار بیشتر است. بنابراین بهتر است که در سفر با هواپیما تا جای ممکن از رفتن به سرویس بهداشتی خودداری کنید. مگر اینکه مجبور به انجام اینکار شوید، که در این صورت حتما قبل از بیرون آمدن از توالت دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید و پس از آن دست خود را با یک محلول ضدعفونی کننده به دقت ضدعفونی کنید.

از ماسک N95 استفاده کنید

در حال حاضر بهترین ماسک‌ برای محافظت از شما در برابر ویروس کرونا ماسک‌های N95 هستند. البته زدن ماسک برای افرادی که در محیط‌های درمانی هستند، علائم بیماری تنفسی یا نشانه‌های بیماری را دارند توصیه می‌شود. اما از آنجایی که در هواپیما در تماس نزدیک با افراد دیگر هستید و این ویروس ۲ تا ۴ روز حالت کومون یا به اصطلاح نهفتگی دارد، استفاده از ماسک نمی‌تواند بی تاثیر هم باشد.

آب بیشتری بنوشید

سعی کنید در سفر با هواپیما برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا آب بیشتری بنوشید و از نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین‌دار خودداری کنید. کم شدن آب بدن سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند. بنابراین سعی کنید در طول سفر از خورن نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا الکلی خودداری کنید و به جای آن‌ آب بنوشید.

هواپیماهای جدیدتر را برای پرواز انتخاب کنید

رطوبت پایین کابین هواپیما می‌تواند غشای مخاطی شامل چشم‌ها، بینی و دهان شما را خشک کند و در نتیجه تاثیر کمتری در مسدود کردن راه‌های ورودی ویروس‌ کرونا به بدن شما خواهد داشت.

فشار کابین در هواپیماهای استاندارد که می‌توانند تا ارتفاع ۸ هزار پایی پرواز کنند بسیار پایین است. هواپیماهای فوق مدرن مانند بوئینگ ۷۸۷ و ایرباس A350 فشار ارتفاع کابین را تا جایی که امکان دارد کم می‌کنند و به ۶ هزار پا می‌رسانند که رطوبت هوا در این سطح بیشتر است.

این هواپیماها بیشتر در مسیرهای طولانی تردد می‌کنند اما برای مبارزه با ویروس کرونا باید تا می‌توانید آن‌ها را به هواپیماهای قدیمی‌تر ترجیح دهید. بنابراین اگر می‌توانید از هواپیماهای جدید برای سفر استفاده کنید.

بدن شما هنگام خواب هم می‌تواند با بیماری مبارزه کند

هنگام سفر با هواپیما نباید با ترس از اینکه هنگام خواب سیستم دفاعی بدن شما کارایی لازم در برابر ویروس کرونا را ندارد از خوابیدن پرهیز کنید. در حقیقت اینطور نیست و بدن حتی هنگام خواب هم در برابر بیماری‌ها می‌جنگد. اما بهتر است از خوابیدن در نزدیکی کسی که سرفه یا عطسه می‌کند اجتناب کنید.

حفظ آرامش و خونسردی هنگام سفر به اندازه آمادگی در برابر این ویروس اهمیت دارد

استرس به هنگام سفر می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد. در حالیکه راه‌های بیرونی بسیاری برای پیشگیری از ویروس کرونا وجود دارد، اما بهتر است بدانید یکی از مهم‌ترین جنبه‌های حفاظت از کرونا از درون خودمان ناشی می‌شود که همان حفظ آرامش درونی است