بر پایه اطلاعاتی که وزارت بهداشت و درمان آلمان منتشر کرده است، استفاده از ماسک در دو مورد می‌تواند کمک بزرگی باشد؛ اول از همه بر استفاده از ماسک برای کادر درمانی به عنوان بخشی از ایمنی کار تأکید می‌شود که به نوشته وب‌سایت وزارت بهداشت آلمان، پرسنل درمانی باید برای نزدیک شدن و درمان بیماران با ماسک‌های FFP از خود حفاظت کنند

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان آلمان به اشخاص بیمار توصیه می‌کنند، هنگام رفت‌و‌آمد در محیط‌ها و اماکن عمومی، ماسک بزنند. در این مورد گفته می‌شود، هرچند زدن ماسک به معنای جلوگیری کامل از آلوده شدن دیگران به این ویروس نیست اما می‌‌تواند جلوی ذرات آلوده را که با تنفس، سرفه و عطسه فرد بیمار در هوا پخش می‌شود بگیرد و خطر ابتلا را کاهش دهد.

وزارت بهداشت و درمان آلمان و سازمان جهانی بهداشت به کسی که مبتلا به ویروس یا کلا بیمار نیست، زدن ماسک را توصیه نمی‌کنند. چرا که از یک سو به گفته آنان، زدن ماسک از آنها در برابر بیماری محافظت نمی‌کند و از سوی دیگر زدن ماسک در آنها حس امنیتی کاذب پدید می‌آورد که باعث می‌شود، فرد اقدامات بهداشتی مهم دیگر مانند شستشوی دست را فراموش کرده یا دست کم بگیرد.

توصیه‌ها در مورد نحوه درست ماسک زدن هم این است که ماسک نباید روی صورت شل باشد و هنگامی که مرطوب شد، باید آن را عوض کرد.