چاپ لارج فرمت یا چاپ واید که بعنوان چاپ عریض نیز شناخته می شود فرمت یکی از زیر مجموعه های چاپ دیجیتال است و اینکه ما بخواهیم دسته بندی ای به نام آن ایجاد کنیم شاید درست نباشد، دلیل اینکه این کار را می کنیم این است که به خوبی بتوانیم از همه ابعاد به آن بپردازیم. در چاپ لارج فرمت امکان چاپ بر روی انواع کاغذ و مقوا، بنر و فلکس، بک لایت، کاغذ دیواری، کنواس ( کاغذ بوم )، انواع پارچه، انواع پلاستیک، انواع وینیل و مش و استیکر، انواع فوم و سایر سطوحی که قابلیت چاپ دارند و ضخامت پایینی هم دارند، امکان پذیر است.

چاپ لارج فرمت دو زیر شاخه ی مهم دارد که به طور جداگانه معرفی کرده و به آنها می پردازیم.

1. چاپ لارج فرمت فضای داخلی : این نوع چاپ که بعنوان چاپ indoor که نشان دهنده ی استفاده از آن در فضاهای داخلی است، شناخته می شود، تا عرض 1.5 متر قابلیت چاپ دارد. در این روش از دستگاه پلات که دو عرض 1 متر و 1.5 متر دارد استفاده می شود. مزیت مهمی که چاپ ایندور دارد این است که به دلیل قدرت هد دستگاه و همچنین جوهرهای مورد استفاده در دستگاه، چاپ بسیار با کیفیت تری و قابل قبول تری نسبت به نوع فضای خارجی آن ارائه می دهد. در واقع کارهای ایندور که در فضای داخلی نصب می شوند، عموما فاصله ی بسیار کوتاهی با مخاطبان و بینندگان دارند و به همین دلیل بایستی آنقدر قدرت چاپشان بالا باشد که از فاصله ی نزدیک هم کاملا زیبا و با کیفیت به نظر برسند. البته قیمت چاپ لارج فرمت فضای داخلی هم به دلیل استفاده از متریال های خاص، بالاتر از نوع فضای خارجی آن می باشد که با توجه به موارد ذکر شده کاملا منطقی به نظر می رسد.

 

2. چاپ لارج فرمت فضای خارجی : این نوع چاپ که بعنوان چاپ outdoor که نشان دهنده ی استفاده از آن در فضاهای خارجی است، شناخته می شود، قابلیت چاپ تا عرض 5 متر را دارا می باشد. در این روش از دستگاه سالونت و اکوسالونت که عرض های گوناگونی از 2 متر تا 5 متر دارند استفاده می شود. مزیت مهم این نوع از چاپ نسبت به چاپ ایندور ( فضای داخلی ) این است که متریال های چاپیِ آن، مقاومت بسیار بالایی در برابر آب و باد و نور خورشید دارند. به طور مثال اگر شما یک استیکر یک متری را هم با دستگاه پلات و هم با دستگاه اکوسالونت چاپ نمایید و در فضای بیرونی قرار دهید، متوجه می شوید که پس از چند روز کار چاپ شده با پلات کاملا رنگ پریده شده، در صورتی که استیکری که با دستگاه اکوسالونت چاپ شده به همان قوت خودش باقیست. همچنین این نوع از چاپ به دلیل متریال و جوهر مورد استفاده، هزینه ی پایین تری به نمونه ی فضای داخلی اش دارد.