ام ‌دی ‌اف (MDF) جزو فرآورده‌های چوبی محسوب می‌شود و نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌شود. تـولیـد انواع مختـلف ام دی اف در جـهان دامنـه کاربـرد آن را بـسیـار وسیـع کردهاز طرح های فانتزی هنری گرفته تا وسایل آشپزخانه تا چاپ عکس بر روی ام دی اف بدون نیازبه قاب عکس. اغلب ام دی اف های موجود در بازار کشور وارداتی است و از کشورهای مختلف با قیمت های متنوع وارد می شود. ترکیه، اندونزی، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، اتریش، فنلاند و…برخی از کشورهایی است که ام دی اف های موجود در بازار ایران را تامین می کنند. فروش تخته شاسی MDF آماده برای چاپ در شکل های مختلف صورت می پذیرد. همچنین فروش تخته شاسی برای چاپ عکس در سایز های مختلف ۱۳*۱۸ -۱۰*۱۵ -۲۰*۳۰… انجام می شود. در کنار ام دی اف، کاغذهای ضد آب در طرح ها و اندازه های مختلف با کیفیت بسیار عالی مناسب برای عکاسی ها هم عرضه می شود. چرا که در برخی انواع چاپ تصویر ابتدا بر روی کاغذ و یا پارچه های ویژه چاپ شده و سپس بر روی ام دی اف چسبانده می شود.

بهترین شکل ام دی اف های مورد استفاده در چاپ بدون نیاز به پرس و برش، بسیار آسان و با کیفیت بوده و از قبل برای استفاده شیارزنی شده و برش می خورند و قابلیت چاپ عکس در هر سایزی را دارا می باشند. در حال حاضر دستگاه های متنوع چاپ شش کاره ، هشت کاره ، دستگاه چاپ سه بعدی سابلیمیشن و… به کشور وارد شده که برخی از آنها کار چاپ بر روی ام دی اف یا تخته شاسی را انجام می دهند. حک تصویر دلخواه روی شاسی بهتر است به شکل چاپ مستقیم روی چوب و چاپ شاسی بدون محدودیت طرح و رنگ صورت پذیرد.

قیمت ام دی اف چاپی در مقایسه با ام دی اف های معمولی که به همراه دور پی وی سی به کار می روند ارزان تر است چرا که ضخامت ام دی اف چاپی ۸ میلی متر است اما در کل قیمت شاسی در عکاسی ها بسیار بالا است. ام دی اف خام، قابلیت چاپ را ندارد ولی با پاشیدن پوشش مخصوص، قابلیت چاپ براق و درخشان را پیدا می کند. فایل عکس ها هر چه با کیفیت تر باشد، تصویر بهتری روی کار نقش خواهد بست اگر فایل عکس هایی که در آتلیه گرفته شده فرستاده شود، مناسب خواهد بود. اگر تکنیک های مختلف چاپ بر روی تخته شاسی را بشناسید می توانید بر مبنای نیاز خودتان یک شیوه مناسب که قیمت پایین تری دارد را برگزینید.