چاپ سابلیمیشن (Sublimation) متدی است که در سال های اخیر برای چاپ بر روی انواع سطوح، از جمله پارچه و لباس بکار گرفته می‌شود که تکنیک آن استفاده از جوهرهای تصعیدی است. اساس این چاپ برگرداندن تصاویر چاپ شده با استفاده از جوهرهای تصعیدی، تحت فشار و در دمای بالا می باشد که ماندگاری فوق العاده بالایی را در چاپ خواهد داشت، چرا که چاپ به تار و پود پارچه نفوذ کرده و فیکس میشود. همین امر است که باعث شده تا این چاپ در برابر شست و شو بسیار مقاوم باشد و در برابر عوامل محیطی نیز مقاومت قابل توجهی از خود نشان دهد. علت نام گذاری این نوع چاپ ها به Sublimation این است که  مواد را از حالت جامد به گاز تبدیل می کند و واژه سابلیمیشن هم نیز به این معناست.

کیفیت بسیار بالای این چاپ، از محاسنی است که به ندرت میتوان در سایر تکنیک های چاپی مشاهده نمود. سابلیمیشن این امکان را میدهد تا بتوان هر عکس، تصویر و یا طرحی را بر روی اجسام و سطوح مختلفی چاپ نمود، اما لازمه این کار این است که ابتدا سطح مورد نظرآماده سازی و یا در اصطلاح کوتد (Coated) گردد. این امر با استفاده از نوعی پوشش به نام کوتینگ انجام میشود که در مقابل UV، شست و شو و مواد شیمیایی مقاوم است و معمولا به سه صورت: اسپری، مایع دو جزئی (شامل فیلم اصلی و هاردنر) و مایع سه جزئی (شامل دو فیلم ترکیبی و هاردنر) تولید می شود.

در پارچه و لباس، عموما نیاز به مرحله کوتینگ وجود ندارد، چرا که این چاپ بر روی پارچه هایی که درصدی پلی استر داشته باشند به راحتی قابل چاپ است، اما در مواردی که پارچه و لباس مورد نظر عاری از پلی استر است، صنعت سابلیمیشن راه های دیگری را نیز در اختیار قرار داده است، در این موارد می توان از کاغذهای مخصوصی استفاده نمود که متناسب با نوع و رنگ پارچه در انواع گوناگونی تولید می شوند.

سابلیمیشن را میتوان انقلابی در عرصه ی چاپ قلمداد کرد، چرا که پس از ورود این تکنیک در صنعت چاپ لباس، فعالیت در زمینه هدایای تبلیغاتی شکلی نو به خود گرفت و این امکان ایجاد شد تا بتوان بر طیف گسترده ای از محصولات، چاپی مطمئن، با کیفیت و مقاوم را در تیراژهای کم و زیاد انجام داد. در این میان، آنچه بیش از پیش در حال فراگیری است، استفاده از سابلیمیشن در صنعت پارچه و لباس است.

امروزه تولیدکنندگانی که در این صنعت فعالیت میکنند، همواره به دنبال اجرای چاپ هایی زیبا، مقاوم و با کیفیت بالا می باشند که در عین حال، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. حال آنکه سابلیمیشن به خوبی این امکان را فراهم کرده تا بر روی انواع پوشاک، نظیر پوشاک بچه گانه، مانتو، لباس های مجلسی و سایر پوشاک بتوان طرح و نقشی بی بدیل را اجرا نمود.

سابلیمیشن، متدی است که در بازار پر رقابت امروز، میتواند فرصتی مناسب را برای تولید کنندگانی که در پی سبقتی فاحش از رقبای خود هستند فراهم سازد، چرا که بستری فوق العاده را ایجاد کرده است تا بتوان انواع طرح و رنگ ها را بدون در نظر گرفتن محدودیتی به چاپ رساند.