چاپ جوهر افشان، امکان انتقال جوهر بر روی سطح چاپ شونده بدون تماس با آن را دارا می باشد پرینتر جوهر افشان یکی از لوازم جانبی کامپیوتر است که جوهر را بر روی کاغذ اسپری کرده و یک کپی کاغذی از متن و تصویر به وجود می‌آورد. یک چاپگر جوهرافشان معمولی می‌تواند کپی‌هایی با رزولوشن حداقل ۳۰۰ نقطه بر اینچ (dpi) را ایجاد کند. از مهترین شرکت های سازنده پرینترهای جوهر افشان می توان به canon و epson برای تولید چاپگرهای رومیزی اشاره کرد . چاپ جوهر افشان زیر محموعه ای از دستگاه های چاپ دیجیتال به حساب می آید . اگر بخواهیم چاپ جوهر افشان را زیر مجموعه ای از چاپ افست هم بنامیم چیزی پربیراه نگفتیم البته تفاوت های زیادی هام هست ولی میتوان براحتی از آن ها عبور کرد. 

انواع جوهر پرینتر جوهر افشان

جوهر Dye Base:

جوهرهای Dye Base به علت قیمت پایین و کاربرد آسان آنها، پر استفاده ترین جوهرهای پرینترهای خانگی می باشند، بزرگترین مشکل این جوهرها پایداری پایین آنها نسبت به نور می باشد، تمامی جوهرهای Dye Base شرکت ُSKY Colores پایداری مطلوبی در برابر نور دارند و با نام UV DYE INK عرضه می شوند، لازم به ذکر است به علت قیمت بالاتر این جوهرها نسبت به جوهرهای مشابه، بزرگترین بازار شرکت SKY Coloresدر کشورهای ژاپن و آمریکا است.

جوهر Pigment Base:

همانطور که می دانید جوهرهای Pigment Base از ذرات کوچک جامد رنگی و یک حلال تشکیل شده شده اند، فرایند پیشرفته تولید و همچنین پروسه دقیق کنترل کیفیت، باعث شده تا بسیاری از تولید کنندگان جوهر از تولید جوهرهای Pigment صرفنظر کنند. جوهرهای Pigment Base شرکت SKY Coloresبا کیفیتی بی نظیر و پایداری عالی در برار نور تولید می شوند، این جوهرها توانسته اند نظر بسیاری از مصرف کنندگان حرفه ای جوهر در دنیا را به خود جلب کنند.

جوهر Sublimation:

این جوهرها ویژگی تبدیل مستقیم از حالت جامد به گاز را در مجاورت گرما دارند، کاربرد این جوهرها در چاپ تصویر روی اشیا است، برای این کار ابتدا تصویر با استفاده از این جوهر روی کاغذ مخصوصی چاپ می شود، سپس تصویر چاپ شده روی شی مورد نظر مانند لیوان یا بشقاب (شی باید دارای یک پوشش مخصوص باشد) قرار داده می شود، در مرحله آخر انتقال تصویر توسط یک پرس حرارتی انجام می شود. تصویر چاپ شده در اثر گرما و فشار روی شی منتقل می شود، وجود یک پوشش خاص روی شی موجب می شود تا تصویر برای همیشه تثبیت گردد، تصویر بدست آمده به راحتی قابل شستشو است.

جوهر Fluorescent:

این جوهرها توسط مواد Fluorescent تولید شده اند. تصاویر چاپ شده با این جوهرها در ظاهر تفاوتی با جوهرهای معمولی ندارند، ولی هنگامی که در معرض تابش اشعه ماوراءبنفش (UV) قرار گیرند، می درخشند. اشعه مورد نیاز برای روشن کردن این جوهرها از نوع UVA یا Black Light می باشد که برای انسان بی خطر می باشد. (این اشعه در حشره کش ها و دستگاه های تست اسکناس نیز استفاده می شود)
با استفاده از این جوهر می توان تصاویر باور نکردنی و بسیار جذاب خلق کرد، بیشترین کاربرد این جوهرها در طراحی دکوراسیون داخلی برای هتلها، رستوران ها، کافی شاپ ها و … است.

جوهر نامرئی:
این جوهرها شبیه جوهرهای Fluorscent می باشند با این تفاوت که تصویر چاپ شده در نور معمولی قابل رویت نمی باشد و فقط در حضور نور ماوراءبنفش نمایان می شود. بیشترین کاربرد این جوهرها نیز در طراحی داخلی اختصاصی است.

جوهرهای هنری:
بسیاری از هنرمندان از وجود طیف خاکستری محدود در پرینترها و لابراتوارها برای چاپ تصاویر سیاه و سفید شکایت دارند، این جوهرها در چندین طیف خاکستری برای خلق تصاویر سیاه و سفید بی نظیر تولید شده است.
محلولهای بازکننده هد:
شرکت SKY Coloresمحلولهای بازکننده هد را عرضه می کند، ;که می توان درون کارتریج قابل شارژ ریخته و با استفاده از خود پرینتر اقدام به Head Cleaning نمود. ویا فقط توسط سرنگ به هد تزریق شود.

باید دقت داشته باشید که در چاپ سیلک از جوهرهای پرینت جوهر افشان استفاده نکنید چون مناسب چاپ سیلک نیست.