چاپ سیلک اسکرین به چاپی می گویند که از یک مش برای انتقال جوهر به سطح استفاده می کنند. اگر شما قصد بسط دادن صنعت چاپ اسکرین خودرا مثلاً از چاپ روی پارچه به چاپ روی سطوح مختلف را دارید. جوهر UV می تواند مزایای جدید برای شما بوجود آورد.

جوهر UV چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام آن پیداست جوهر UV زیر نور UV درمان شده و به عمل می آید. جوهرها از مونومرها و الیگومرهای جامد، ملکول ها و ساختارهای ملکولی پیچیده به همراه پیگمنت ها و مواد اضافی اجرایی تشکیل شده اند که خصوصیات فیزیکی جوهر را تعیین می کنند. جوهر همچنین شامل یک آغازگر عکس (photo initiator) است که وقتی در معرض نور UV قرار می گیرد، رادیکال های آزادی را رها کرده تا الیگومر و مونومرها را برای وصل شدن فعال کرده و یک تصویر جوهری جامدی تولید می کند. جوهر روی سطح ماده می نشیند و آن را برای چاپ روی سطوح صاف ایده آل می کند.

مزایای استفاده از جوهر UV

از آغاز ساخت، جوهر UV رشد چشمگیری در تسخیر بازار چاپ اسکرین صنعتی داشته است. در واقع در آمریکا جوهرهای UV بین ۶۰ تا ۶۵ درصد فروش جوهر را در صنعت چاپ اسکرین را به خود اختصاص داده اند. دلایل زیادی برای پیشرو بودن این جوهر در بازار چاپ اسکرین وجود دارد که به بری از آن ها اشاره می کنیم.

جوهر UV تقریباً درجا وقتی در مقابل نور قرار می گیرد خشک می شود. برای پرینترهای اسکرین این یعنی زمان تولید سریعتر.

به علت اینکه جوهرهای UV به سرعت درمان و خشک می شوند، تولید چاپ های UV سریعتر و راحت تر است. که این زمان وابسته به تعداد رنگ ها و واحد درمان کننده (منبع نور UV)است.

برخلاف همتاهای سالونت خود، جوهر UV هیچ ترکیب طبیعی فراری در طی پروسه درمان یا خشک شدن ندارد. که این خصوصیت آن ها را دوستار محیط زیست با کاربری راحت کرده است.

جوهرهای UV دانه های بسیار ریزی دارند و از صفحه مش به خوبی عبور کرده و چاپ بهتری با گرافیک عالی را تولید می کنند.

درحالیکه جوهرهای UV معمولاً هزینه اولیه بیشتری دارند اما به علت خشک نشدن آن ها در پروسه چاپ مصرف به صرفه تر و کمتری دارند.

با درمان سریع زیر نورهای UV، چاپ اسکرین با جوهر UV انرژی کمتری نسبت به چاپ با جوهرهای پایه آب یا سالونت که نیازمند خشک کننده های بزرگ هستند مصرف می کنند. با پیشرفت تکنولوژی این انرژی روز به روز کاهش می یابد.

موارد استفاده از جوهر UV

از جوهرهای UV برای چاپ روی سطوح صاف استفاده می کنند. از این جوهرها معمولاً برای تابلوها، عکس برگردان، دیسک های نوری، دکمه، فلزات، ظروف و … استفاده می شوند. آن ها کاربردهای صنعتی نیز دارند. جوهرهای UV معمولاً شامل مواد اضافی برای هدایت صحیح جوهر در چاپ اسکرین می باشد. جوهرهای مخصوص UV مانند جوهر براق Glitter نیز موجود می باشد. حتی جوهرهای مخصوص UV وجود دارند که مغناطیسی بوده و چاپ حاصل شده از آن ها آهنربا را جذب می کند. این خصوصیت در کارهای امنیتی و تابلوهای تبلیغاتی که نیاز به تغییر مداوم دارند مناسب است.

برای چاپ اسکرین پارچه که به دنبال بازارهای جدید یا خط تولید گسترده تر هستند، جوهرهای UV یک سری محصولات و امکانات جدید را پیشنهاد می دهد.