در این مقاله قصد داریم به این سوال که آیا دستگاه پرس حرارتی امن است؟ پاسخ دهیم . پس با ما همراه باشید. همان طور که می دانید در هر کاری به نوعی به اقدامات ایمنی نیاز دارید تا در حین کار انجام شود تا ایمنی کار و دستگاه و کاربر فراهم شود تا از ایجاد هر گونه مشکل جلوگیری شود. امنیت در محل کار بسیار مهم است و هر اقدام اشتباهی می تواند باعت صدمات و اتفاقات جدی حتی برای اپراتور دستگاه شود. پس انجام اقدامات لازم جهت ایجاد ایمنی بسیار مهم است.

اپراتور هنگام کار با هر دستگاهی اگر نکات ایمنی را رعایت نکند با صدمات جدی روبرو می شود دستگاه پرس حرارتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای کار با دستگاه هیت پرس، اگر اپراتور نکات ایمنی را رعایت نکند، دست وی بیشتر از جاهای دیگر ممکن است در معرض خطر قرار بگیرد.

جنبه دیگری که باید در نظر بگیرید نوع متریالی است که استفاده می کنید. بعضی متریال های شیمیایی می تواند گازهای سمی زیادی ایجاد کند. بعضی از متریال هایی از جنس گاز، نباید استشمام شوند و در این مواقع وقتی که دستگاه روشن می شود حتما باید منافذ و پنجره های محیط را باز نگه دارید.

قبل از اینکه سراغ نکات ایمنی برویم، اجازه دهید به سوال اینکه آیا  دستگاه هیت پرس امن هست یا خیر؟ پاسخ دهیم.

می توانیم برای جواب به این سوال یک “بله” قطعی به شما بدهیم، اما شما همیشه باید مراقبت های لازم را انجام دهید و هرگز برخلاف دستورالعمل دستگاه، کاری را انجام ندهید.

نکاتی که باید بیان کنیم تا با خطرهای احتمالی کار با دستگاه پرس حرارتی آشنا شوید:

۱-  محافظت از دستگاه سابلیمیشن حرارتی

علاوه براینکه اپراتور دستگاه باید نکات ایمنی را در جهت جلوگیری از ایجاد سوختگی بخاطر عواملی چون دما و فشار رعایت کند باید مراقب اطرافیان خود باشد، اگر شما یک کسب و کار در خانه دارید و از دستگاه پرس حرارتی در خانه استفاده می کنید باید مراقب کودکان خود باشید.

موارد زیر را برای ایجاد امنیت بیشتر  رعایت کنید:

•    استفاده از ورقه های پوشش: ورقه های پوشش از صفحه بالایی محافظت می کند.
•    خرید بالش های چاپی
•    خرید پدهای چاپ: این پد ها در نگهداری فشار در طول فرایند نقش دارند.

 

۲-  محافظت از اپراتور دستگاه پرس حرارتی

بدون اغراق سلامتی و امنیت شما در بالاترین درجه اهمیت هم برای شما و هم برای سازندگان قرار دارد. به همین جهت برای حفظ امنیت نکات زیر را رعایت کنید.

•    منافذ و پنجره ها را باز نگهدارید: اگر می خواهید در تمام مدت کارکرد دستگاه یک هوای تازه در محیط داشته باشید مخصوصا اگر با متریال هایی کار می کنید که برای  اپراتور و محیط، گازهای سمی ایجاد می کند، حتما منافذ و پنجره های محیط کار خود را برای تهویه هوا، باز نگه دارید.
•    از دسته با محافظ استفاده کنید: اگر دسته دستگاه را می خواهید برای بسته شدن درب گرفته و ببندید حتما باید مطمئن باشید که دسته دستگاه دارای محافظ است که در مقابل دمایی که هیت پرس تولید می کند دست شما را محافظت می کند. در صورتی که از قالب های جانبی دستگاه های سابلیمیشن چند کاره استفاده می‌کنید، مراقب داغ شدن قالب ها باشید و برای باز کردن آن ها نیز از دسته استفاده کنید.
•    دستورالعمل های روی بدنه دستگاه پرس حرارتی را بخوانید: اطلاعاتی که برای دستگاه و متریال به کار رفته ارائه می شود را مطالعه نمایید. حتما اطلاعاتی که متخصصین رکورد در این زمینه می دهند را رعایت کرده حتی اگر قبلا با این نوع دستگاه ها آشنایی داشته و یا حتی دفعه اول است که با دستگاه پرس حرارتی کار می کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مواقع خاص می توانید اطلاعات مربوطه به تعمیر دستگاه پرس حرارتی را مطالعه نمایید.