توری یکی از اجزای تاثیر گذار در کیفیت چاپ سیلک است و نحوه کشیدن توری روی چهارچوب شابلون بسیار مهم میباشد و در کیفیت چاپ تاثیر بسیاری دارد.

توری های چاپ سیلک از روزنه های مربعی شکل بسیار ریز تشکیل شده اند که شماره های مختلفی دارند و شماره های بزرگتر مثلا 120 از شمارهای کوچکتر مثلا 48 رنگ کمتری انتقال میدهند. یک دست کشیده شدن توری ازچند جهت باعث بالا رفتن کیفیت چاپ و یک دست کشیده نشدن آن باعث ایجاد چروک در کناره ها و همچنین ذوزنقه شدن روزنه ها میشود و ممکن است کیفیت چاپ را پایین بیاورد.

در کل دو نوع فریم برای کشاندن توری یا مش چاپ سیلک وجود دارد فریم های چوبی و فریم های فی که اغلب آلومنیومی هستند و دارای وزن کمتری نسبت به فریم های آهنی هستند. اکثرا در شابلون های بزرگ از فریم های فی استفاده میکنند زیرا فریم های چوبی امکان یکسان نبودن و تاب خوردن آن در سایز های بزرگ ممکن است بالا برود و بصورت یکسان روی میز نور ننشینند و عملیات چاپ را دشوار کنند و فریم  چوبی در اندازه های کوچکتر استفاده میشوند و بهتر است از فریم های چوبی ای استفاده شود که در چهار کنج آن از قفل یا فاق و زبانه استفاده شده باشد که باعث جلوگیری از تاب آن بشود.

در شابلون های فی اکثرا برای توری کشی از توری کش های پنوماتیک و چسب استفاده میشود که از چهار جهت جک های پنوماتیک بصورت مساوی توری را کشیده و روی فریم مینشانند و با چسب میتواند آن را به فریم چسباند و تا خشک شدن آن صبر نمود.برای شابلون های چوبی از منگنه های دستی و بادی نیز علاوه بر چسب میتوان استفاده کرد که به نسبت این نوع توری کشیدن راحت تر از چسب زدن میباشد و به این صورت میباشد که ابتدا دو ضلع چهار چوب را با فاصله های منظم و نزدیک به هم منگنه میزنیم و دو ضلع دیگر را با استفاده از توری کش دستی و یا دست میکشیم و منگنه میزنیم تا بصورت کشیده در بیاید و از حالت شل بودن خارج شود . توری بعد از کشیده شدن باید محکم و بدون زاویه و چروک های کنار باشد. سپس بهتر آن است که توری یا مش توسط مایع ظرفشویی چربی زدایی شود و بعد از خشک کردن مواد لاک حساس روی آن ریخته شود و مرحله مواد کشیدن انجام شود .

پاره شدن توری در موقع کشش: علل و راه حل