استفاده یا عدم استفاده از ماسک یکی از سوالاتی است که بسیاری از مردم این روزها از متخصصن می‌پرسند.

با توجه به حضور تعدادی از مردم در مکان‌های با تجمع بالا از جمله اتوبوس و مترو به نظر می‌رسد که استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا امری ضروری است.

ممکن است عده‌ای دسترسی به ماسک‌های  چند لایه نداشته و از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند. علاوه بر این، بسیاری از مردم، نگران لباس‌هایی هستند که بیرون از خانه می‌پوشند و این سوال را دارند که این لباس‌ها را چگونه باید بشویند؟

در این مطلب مروری بر چند توصیه مهم در استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و دستورالعمل شستشوی لباس‌ها داریم.

ماسک پارچه‌ای چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ 

۱- چند لایه باشد

۲- بتوانید بعد هر بار استفاده آن را بشویید بدون اینکه آسیبی ببیند.

۳- با گره‌ یا حلقه‌هایی در پشت گوش محکم شود

۴- به طرفین صورت خوب بچسبد، اما راحت باشید

۵- بدون محدودیت اجازه تنفس به شما بدهد

طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ماسک پارچه‌ای با این شرایط مناسب است:

۱- استفاده در مکان‌های عمومی که حفظ فاصله اجتماعی مناسب سخت است مثل فروشگاه‌ها

۲- پیشگیری از انتشار ویروس توسط افرادی که ممکن است ویروس را داشته باشند و ندانند.

 

ماسک پارچه‌ای برای این افراد مناسب نیست

۱- کودکان زیر ۲ سال

۲- کسی که نمی‌تواند بدون کمک ماسک را از روی صورتش بردارد

۳- کسی که مشکل تنفسی دارد

۴- فردی که هوشیار نیست

ویروس کرونا تا چه مدت روی لباس می‌ماند؟ 

اگر چه به طور دقیق مشخص نیست اما ممکن است ویروس کرونا روی لباس برای چند ساعت یا شاید یک روز باقی بماند؛ این مسئله تا حد زیادی به شرایط محیطی بستگی دارد زیرا دما و رطوبت می‌توانند بر رشد ویروس تاثیرگذار باشند.

با این وجود به نظر نمی‌رسد که لباس‌ها ابزار اصلی گسترش برای کرونا ویروس جدید باشند، اما با ویروسی جدید مواجه هستیم که اطلاعات کاملی درباره آن نداریم و از این رو حفظ ایمنی و انجام دادن اقدامات احتیاطی همچنان بهترین گزینه است.

چه زمانی لباس‌های بیرون خود را بشوریم؟ 

اگر جواب آزمایش هیچ یک از افراد ساکن در خانه شما برای کرونا ویروس جدید مثبت نبوده یا هیچ علائمی از بیماری را ندارید، می‌توانید طبق روال عادی لباس‌های خود را بشویید، اما اگر به عنوان مثال از خانه برای خرید خارج شده‌اید و افراد اطراف شما از دستورالعمل‌های فاصله‌گیری اجتماعی پیروی نکرده‌اند (حفظ فاصله حداقل ۲ متری)، شست‌وشوی لباس‌ها پس از بازگشت به خانه در ماشین لباسشویی اقدام خوبی است. به این طریق خیالتان از بابت باقی‌ نماندن ویروس کرونا روی لباس راحت می‌شود.

شست‌وشوی لباس‌های فرد بیمار

اگر فردی در خانه شما به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده یا مشکوک به ابتلا به بیماری است،‌ به دلیل بالا رفتن احتمال وجود ویروس کرونا روی لباس و باقی وسایل باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای شست‌وشوی لباس‌ها و همچنین حوله‌ها و اقلام دیگر مانند ملحفه و روبالشی مورد توجه قرار دهید.

استفاده از دستکش هنگام حمل لباس کثیف

پوشیدن دستکش یکبار مصرف هنگام حمل لباس‌های کثیف فرد بیمار و دور انداختن دستکش‌ها به روشی درست بلافاصله پس از استفاده توصیه شده است؛ پس از درآوردن دستکش‌ها باید دستهای خود را نیز بلافاصله پاکسازی کنید. همچنین اگر از دستکش استفاده نکرده‌اید باید دست‌های خود را با آب و صابون بشویید؛ در ضمن از تکان دادن لباس‌های آلوده بپرهیزید، زیرا ممکن است ویروس را در هوا پراکنده کنید.