صنعت چاپ از جمله صنایعی است که دامنه نفوذ و اثرگذاری آن بسیار گسترده بوده و تقریبا در تمامی حوزه‌های زندگی بشری نقش ایفا می‌کند.

ورود فناوری چاپ در فرمت عریض در اواخر قرن پیشین میلادی نه تنها نقش کلیدی را در رشد خلاقانه این صنعت ایفا کرد، بلکه رشد صنعت چاپ موجب دگرگون شدن بسیاری از شیوه‌های زندگی انسان‌ها و خدمات صنایع مختلف نیز شده است.

از این رو در این گزارش با اشاره به فرصت‌هایی که یک اقتصاد خلاق می‌تواند برای بخش‌های مختلف اقتصادی و از جمله ارائه دهندگان خدمات چاپی فراهم کند، به پیش‌بینی روندهای آتی این صنعت می‌پردازیم. صنعت چاپ دیجیتال از جمله صنایعی است که دامنه نفوذ و اثرگذاری آن بسیار گسترده بوده و تقریبا در تمامی حوزه‌های زندگی بشری نقش ایفا می‌کند.

برای مثال اگر مراحل طراحی یک محصول را در نظر بگیریم، صنعت چاپ در گستره وسیعی از محصولات از محصولات مصرفی و صنعتی گرفته تا طراحی طرح‌های معماری و اجزای صنعتی می‌تواند نقش ایفا کند. بطوریکه فناوری‌های جدید چاپ قادر به کمک به طراحی خلاقانه محصولات، ارائه مدل نمونه اولیه و طراحی نهایی آن هستند.

یکی از مهم‌ترین روندهای فعلی که می‌تواند در آینده نیز نقش‌آفرین باشد، مسئله شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی محصولات است که با اقبال قابل توجه مصرف‌کنندگان مواجه شده است و بنابراین، ارائه دهندگان خدمات چاپی قادر به بهره‌گیری و درآمدزایی گسترده‌ای از این فرصت هستند.

طراحان و مصرف‌کنندگان، هر دو خواهان محصولات سفارشی شده هستند و این روند موجب جابجایی مرزها و میزان درخواست‌های اختصاصی برای چاپ شده است. در این میان می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که در آنها تمامی اجزا و تجهیزات خانگی توسط ساکنان و مالکان آنها طراحی و ایجاد شده باشد. برای مثال، مالکان می‌توانند اتاق‌ها، مبل‌ها، چراغ‌ها، میزها و تمامی اجزای خانه خود را بطور کاملا اختصاصی و با استفاده از چاپگرهای ۳ بعدی تولید کنند.

دامنه کاربرد این فناوری به خانه‌ها محدود نمی‌شود. ساخت و نصب روکش‌های اختصاصی روی خودروها، امروزه به یکی از صنایع پرطرفدار دنیا تبدیل شده است اما می‌توان انتظار داشت که در آینده، چاپگرهای سه بعدی قادر باشند تا کل خودرو را از ابتدا و بر اساس خصوصیات مورد نظر خریدار تولید کنند و دیگر نیازی به اعمال تغییرات روی خودرو نباشد. در چنین شرایطی که فرصت ابراز وجود و دسترسی به تجهیزات دیجیتالی بی‌نهایت آسان و فراگیر خواهد شد، فعالان صنعت چاپ قادر خواهند بود تا روی فهم و شیوه‌های بهره‌گیری از چنین روندهایی تمرکز کنند تا قادر به ایفای نقش در دنیای آینده نیز باشند.

توانایی چاپ دیجیتال روی هر نوع ماده، امری که دستیابی به آن چندان دور نیست، فرصتی حقیقی برای فعالان صنعت چاپ است تا رشد کرده و حضور خود در دنیای آینده را نیز تضمین کنند.