فضاهای رنگی(مود) RGB و CMYK به چه معنا هستند و در طراحی و چاپ هر کدام چه معنای خاصی دارند و باید از کدام فضای رنگی در چاپ استفاده شود؟

(RGB (RED-GREEN-BLUE : نورهای فزآینده اند که با ترکیب با ترکیب به رنگ سفید می رسند، هم چون نور روز
در سیستم رنگ RGB گستره بیشتری از رنگ وجود دارد و در کلیه سیستم های نوری قابل استفاهده است همچون دوربین های دیجیتال، انواع نمایشگرهای نوری:مانیتور، تلویزیون، سیستم های چاپ عکس دیجیتال و …
(CMYK (CYAN-MAGENTA_YELLOW_BLACK : نورهای کاهنده که در ترکیب به رنگ سیاه می رسند.
این مود رنگی (CMYK) ، رنگ هایی هستند که در چاپ افست استفاده می شوند و بر روی کاغذ چاپ می شوند. در واقع رنگ مرکب های چهار رنگ سیستم افست هستند.
بهتر است از ابتدا برای تصاویری که قرار است چاپ افست شوند با این فرمت کار شود.چون در صورتی که تصحیح رنگ با RGB باشد و پس از انجام کار به CMYK تبدیل شود در تصحیح رنگ دچار مشکل می شوید و به رنگ صحیح برای چاپ نمی رسیم.

صفحه نمایش شما با سه رنگ قرمز،آبی و سبز (RGB)میلیونها رنگ میسازد و تصاویری با وضوح عالی به شما ارائه می دهد. اما شاهد این امر بوده ایم که تصاویر با اینکه با وضوح بالا در صفحه نمایش دیده می شوند, در چاپ کاملا وضوح و کیفیت خود را از دست می دهند. دلیل این مشکل چیست؟

تمامی چاپگرها بر اساس ترکیب رنگی فیروزه ای،سرخابی،زرد و مشکی(CMYK) رنگها را تولید می کنند و محدوده تولید رنگ آنها بسیار محدود است، پس زمانی که شما تصاویر را برای چاپ میبرید، مقادیری از رنگهای تصویر وارد حوزه ای میشوند که به اصطلاح out of gamut گفته می شود و چاپگرها نمی توانند آنها را چاپ کنند.
پس تصاویر دچار مشکلی میشود که احساس میشود سایه ای کل تصویر را گرفته است.
برای رفع این مشکل باید تصاویر را به مُد CMYK تبدیل کرد و از صحت گرمی و سردی رنگها اطلاع حاصل کرد، کیفیت را سنجید و در نهایت برای چاپ استفاده کرد.