در چاپ سیلک برای رقیق کردن رنگ های PVC , ABS , روغنی از ریتاردر استفاده می شود

رقیق کردن رنگ تاثیر بسزایی در نوع توری و طرح دارد هر چه توری مش بالاتری داشته باشد رنگ باید رقیق تر شود و به عکس.

حلال سیکلو هگزانون یا ریتاردر نوعی شل کننده رنگ است و برای شستن توری استفاده می شود. بسیاری از کارگاههای سنتی از تینر فوری بجای ریتاردر استفاده می کنند . در چاپهای عادی این امر مشکلی ندارد اما در کارهای ظریف استفاده از ریتاردر مهم است مثلاً در هنگام استفاده از رنگ P.V.C و یا رنگ پلی اتیلن استفاده از ریتاردر در شل سازی رنگ ضروری است.هچنین تینر باعث کاهش قدرت و درخشندگی رنگ و تضعیف آن میشود و بهتر است استفاده نشود.

در استفاده از رنگ اکرلیک یکی از مشکلاتی که همه هنرمندان با آن درگیر هستند زمان خشک شدن رنگ می باشد و همچنین سختی که در اجرای برخی تکنیک ها در هنگام استفاده از رنگ خواهید داشت، برای کاهش این مشکلات و رفع انها استفاده از ریتاردر رنگ توصیه میشود.

ریتاردر رنگ اکرلیک مکمل حرفه ای و بسیار خوبی می باشد که برای رنگ های اکرلیک مورد استفاده قرار میگیرد، این مکمل با افزایش زمان خشک شدن رنگ از تغییرات ناگهانی و آسیب رسیدن به رنگ جلوگیری می کند همچنین با اضافه کردن چند قطره از آن به رنگ روانی و راحتی در کارکردن بسیار افزایش یافته و میتوان گفت با کیفیت بالاتری نقاشی انجام میشود.

ریتاردر باعث میشود که لایه های رنگ با چسبندگی و قدرت بسیار بالاتری به یکدیگر بپیوندند و با طولانی شدن زمان خشک شدن آنها به سادگی یک نقاشی یکدست و یکنواخت را حاصل می کنند،