در این مطلب رنگ مناسب جهت چاپ کاغذ و نایلون در چاپ سیلک را مورد بررسی قرار میدهیم. برای نایلون بیشتر از رنگ های روغنی استفاده میگردد و ماندگاری بیشتری دارد البته رنگ های PVC درجه یک نیز در چاپ سیلک نایلون کاربرد دارند.بر ای چاپ کاغذ نیز از PVC معمولی استفاده میشود. در ادامه توضیحاتی درباره این رنگ ها ارائه میشود.

رنگ PVC : بیشتر برای قطعات صنعتی abs و پلی اتیلن و نایلون ، جعبه ، کارتن و جلد مدارک استفاده میشود . در واقع این نوع رنگ پرکاربرد ترین رنگ در چاپ سیلک است. این رنگ بهترین زمان خشک شدن را داراست و برای خشک شدن نیاز به قفسه های زیادی ندارد و بسیار مناسب برای کارگاه های کوچک با فضای کم است. رنگ هایی که زود خشک میشوند یک عیب دارند و آن برای طرح های ریز است.رنگ شابلون چاپ در قسمت ریز طرح پس از کمی وقفه در کار خشک شده و نیاز به پاک کردن شابلون دارد. البته رنگ های پی وی سی خارجی در بازار وجود دارد که مدت زمان خشک شدن بالاتر میرود و مناسب طرح های ریز است و قیمت آن نسبتا بالاتر از مدل های ایرانی است. از دیگر معایب رنگ پی وی سی قیمت بالاتر آن نسبت به رنگ های دیگر است اما سهولت کار با آن باعث شده این عیب زیاد به چشم نیاید.

حلال این رنگ ریتادر می باشد  البته در کارگاه های قدیمی از تینر فوری به عنوان حلال استفاده میشده است اما تینر کیفیت رنگ و قدرت رنگ را تضعیف میکند و بهترین گزینه ریتادر میباشد.

رنگ روغنی : برای نایلون و نایلکس و جعبه ولی دیر خشک میشود. رنگ های روغنی که بیشتر در نقاشی ساختمان استفاده میشود و همه با این کاربرد میشناسیم، در چاپ سیلک نیز کاربرد دارد. این رنگ به دلیل دیر خشک شدن در شابلون برای طرح های ریز کاربرد دارد. از مزایای این رنگ میتوان به قیمت ارزان و مناسب نسبت به دیگر رنگ های موجود در بازار اشاره کرد. از معایب این رنگ دیر خشک شدن آن میباشد که کار را با مشکل مواجه میکند و در سفارش های بزرگ در کارگاه چاپ باعث ایجاد مشکلاتی در کار و کارگاه میشود

معمولا این رنگ چاپ سیلک در چاپ کیسه های پارچه ای و اسپان باند به خاطر جذب رنگ بیشتر توسط پارچه زودتر از نایلون ها خشک شده ولی نسبت به رنگ های دیگر زمان زیادی را برای خشک شدن سپری میکند حتی در چاپ نایلون این زمان به چند ساعت هم میرسد و اجناس چاپ خورده باید جدا از هم قرار بگیرند تا کامل خشک شوند و این فرآیند نیازمند قفسه خشک کردن به تعداد زیاد است. حلال این رنگ تینر و بنزین میباشد که نسبت به رنگ پی وی سی حلال ارزانتری را دارد