در سیستم چاپ از کاغذهای سابلیمیشن بسیار استفاده می‌شود. لازم است بدانید برای این که نتیجه بهتری از چاپ با این نوع کاغذ داشته باشید باید نکاتی را رعایت کنید، در این مقاله یکی از این نکات، که رطوبت و تاثیر آن بر روی چاپ سابلیمیشن می باشد را شرح داده ایم.

اگر در کارهای چاپی خود چاپ سابلیمیشن دارید و روی کاغذ سابلیمیشن کار چاپ را انجام می دهید باید نکاتی درباره نگهداری کاغذ سابلیمیشن  بدانید و رعایت کنید تا نتیجه چاپ بهتری داشته باشید.

از عواملی که بسیار در کاغذ سابلیمیشن تاثیر گذار بوده و باید بررسی شود؛ عامل رطوبت است.  وجود رطوبت در بستر یا کاغذ ترنسفر تاثیر منفی بر روی پروسه  چاپ سابلیمیشن می گذارد.  رطوبت می تواند منجر به پیامد هایی مانند تغییر رنگ ( از بین رفتن دقت و غلظت رنگ) تخریب تصویر و غیره شود.

اگر در محیط چاپی خود یا چاپ خانه خود کاغذ های ترنسفر را نگهداری می کنید، حتما از شرایط محیط و درصد رطوبت آن اگاه باشید.

کاغذ سابلیمیشن مقدار زیادی رطوبت را در خود حفظ می کند. برای کاهش تاثیر رطوبت، همیشه کاغذ ترنسفر را مهر و موم شده در یک پوشش  پلاستیکی  و  در محیط خشک نگهداری کنید. اگر امکان دارد کاغذ سابلیمیشن را در محیطی که دما و رطوبت آن کنترل شده است نگه داری کنید.

اگر شک دارید که کاغذ ترنسفر در معرض رطوبت قرار گرفته یا این که رطوبت بیش از حد دارد، شما چند گزینه دارید. یکی این که کاغذ را برای چند ثانیه در  دستگاه پرس حرارتی بدون اینکه  درب دستگاه  را ببندید، قرار دهید. اشعه گرما  در پرس حرارتی  به تبخیر و از بین بردن رطوبت کاغذ کمک خواهد کرد.

اگر کاغذ ترنسفر چاپ شده دارید، می توانید  کاغذ چاپ شده را دو تا سه بار برای مدت  ۳۰ تا ۴۰ ثانیه در هیت پرس برای از بین بردن رطوبت اضافی، قرار دهید. دقت کنید، درصورت اشتباه این روش ممکن است سبب شود رنگ ها از بین بروند یا این که جزئیات رنگ ها بهم ریخته شوند.

توجه داشته باشید درصد رطوبت  محیط نیز باید استاندارد باشد محیطی که کار چاپ را انجام می دهید نباید خیلی خشک باشد، زیرا باعث می شود نازل هد چاپ خراب شود.

بهترین محیط برای  چاپ سابلیمیشن محیطی با حداقل رطوبت ۴۵% و سرد می باشد. اگر تنظیمات برای این شرایط نیاز داشتید یک دستگاه رطوبت سنج خریداری کنید.