دستگاه فلش درایر عمل ثبات دهی به رنگ را انجام میدهد. وظیفه اصلی دستگاه فلش درایر، خشک کردن سطحی رنگ در چاپ های چند رنگ میباشد. بدین صورت که برای جلوگیری از چسبیدن رنگ به شابلون، ابتدا به وسیله دستگاه فلش درایر، ثبات سطحی به رنگ داده میشود.

لازم به ذکر است وظیفه اصلی دستگاه فلش درایر، ثبات دهی سطحی به رنگ در کوتاهترین زمان و حداقل برق مصرفی میباشد. چرا که در چاپ های چند رنگ بعد از هر بار استفاده از دستگاه فلش درایر بر روی کار قرار میگیرد و صرف هزینه برق و زمان اضافه برای ثبات دهی عمقی به چاپ مقرون به صرفه نمیباشد.

با استفاده از سیستم های جدید دستگاه فلش درایر همچنین زمان ثبات دهی اولیه تا 2 ثانیه و کمتر امکان پذیر شده است. و مصرف برق این دستگاه ها تا حد زیادی کاهش یافته است. کاهش مصرف برق علاوه بر هزینه قبض برق این امکان را فراهم آورده است که بتوان همزمان از چند دستگاه فلش درایر در کنتور تک فاز برق استفاده کرد.

دستگاه فلش درایر انواع مختلفی دارد از جمله المنتی، سرامیکی ، لامپی و غیره اما گذشته از نوع منبع گرمایش مهم ترین نکات حائز اهمیت شامل زمان ثبات دهی(سرعت دستگاه) ، عمق ثبات دهی ، مصرف برق و کیفیت ثبات دهی (نسوزاندن رنگ و جلادهی ) میباشد.