این نوع دستگاه دوخت آلترسونیک، نسل جدید ماشین های دوخت است که بدون نیاز به نخ و سوزن عملیات دوخت را انجام می دهد

این نوع دستگاه چرخ خیاطی آلترسونیک در زمینه تولید ساک دستی،انواع ماسک،لحاف دوزی و انواع البسه بیمارستانی کاربرد دارد. به این منظور ابزار دوخت و اتصال این گونه پارچه ها با استفاده از فناوری التراسونیک ایجاد شده و به کار گرفته می شود. این فناوری با ایجاد حرارت متمرکز و اعمال فشار همزمان موجب اتصال مستحکم بین الیاف می شود.
دستگاه التراسونیک نقطه ای و خطی جهت دوخت محصولات بی بافت استفاده میشود از این دستگاه برای برش یا جوش مواد جوش پذیر (که از نوع پلاستیک می باشند) استفاده می شود. و جوش سریع و با کیفیت توسط امواج مافوق صوت به کمک این دستگاه انجام می گیرد که می تواند انواع پارچه های پلاستیکی و اسپان باند را برای ساختن انواع کیف دستی، کاور ، البسه های بیمارستانی و … مهیا سازد. مزیت استفاده از جوش اولتراسونیک کیفیت و سرعت بسیار بالا جوش می باشد .

فرایند تولید ساک دستی سوزنی یا اسپان باند به وسیله ماشین آلات نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک التراسونیک صورت میگیرد. این فرایند بدون استفاده از نخ سوزن چسب و قیچی می‌باشد بدین ترتیب که با عبور پارچه اسپان باند از زیر قالب دستگاه و به وسیله حرارت ایجاد شده از ارتعاشات مافوق صوت بین دو قالب ، دو لبه ساک دستی پارچه ای بر روی هم پرس میگردد. مهمترین مزیت دوخت ساک های اسپان باند با دستگاه های التراسونیک دوخت منظم و یک دست و همچنین سرعت و دقت بالا در حین تولید می‌باشد اما همین امر باعث افزایش فرسودگی قطعات میگردد. به هر صورت امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ساک های دستی سوزنی با دوخت نخی هم تولید میگردد.