در ابتدای شناخت هنر چاپ سیلک، برای تهیه شابلون از پارچه های پنبه ای استفاده می شد. سپس استفاده از پارچه های غربالی شکل آغاز شد ولی خیلی زود متوجه شدند که پارچه های توری غربالی شکل به طور طولانی و دائمی قابل استفاده در چاپ نیستند

چرا که به علت بی نظمی در بافت نمی توانند همواره مورد استفاده قرار بگیرند. به این صورت بود که کارخانه های ابریشم سازی انحصارا درصدد تهيه انواع پارچه های ابریشم طبیعی برآمدند که دارای استحکام و دوام بیشتر و همچنین دارای الیاف منتظمی بوده اند تا قابل استفاده برای انجام دادن کلیشه بر چاپ سیلک باشند.
بعد از جنگ جهانی دوم، رواج پارچه های توری ابریشم مصنوعی و نایلونی شروع شد. هم زمان با استفاده از پارچه های توری نایلون، پیدایش پارچه های توری فلزی نیز آغاز شد و سپس نوبت به ظهور پارچه های توری ترگال (پلی استر) فرا رسید. بالاخره هم پارچه های توری ناخالص که مخلوطی از نایلون و فلز هستند توسعه سریع يافتند و به حداکثر تکامل خود رسیدند و در این راه مورد استفاده قرار گرفتند.

پارچه های توری ابریشمی طبیعی

ابریشم خالص شامل ۷۲ درصد آب است که اگر آن را در زیر میکروسکوپ نگاه کنیم، خواهیم دید که پارچه های توری ابریشمی متشکل از مجموعه الياف حلقه ای و الياف زنجیری شکل هستند که الیاف زنجیره ای شكل الباف حلقه ای را در تمام طول پارچه قطع می کنند .هر رشته از نخ های آن تشکیل شده است از تعداد زیادی نوار معلق گوشه دار که با داشتن این خصوصیات هنگام انجام دادن کلیشه به چسبندگی فیلم، روی این دسته از پارچه ها کمک می کنند.
پارچه های توری ابریشمی از نظر بافت به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از :
بافت توری : در این نوع بافت ها، هر رشته از الیاف حلقه ای توسط الياف زنجير شكل احاطه شده اند این تغییر سطح، فصای توری نامیده می شود
بافت نیمه توری : در این نوع بافت ها، در تمام طول بافت به جای یک سطح الیاف زنجیری شکل فقط دو الی سه و حداکثر چهار الیاف زنجیری شکل دیده می شود.
بافت پارچه ای : در این نوع بافت، در سطح توری شبکه های زنجیره ای شکل دیده نمی شود، بلکه الیاف به سادگی یکدیگر را در طول و عرض قطع می کنند و تارهای فشرده پارچه نگه دارنده الیاف در جای خود هستند. شماره بندی در انواع پارچه های توری ابریشمی برابری قطر شبکه های زنجیری الیاف به اضافه فواصل بین بافت ها و استحکام آن است.

بافت این دسته پارچه های توری، از الياف بسیار ظریفی که قابلیت ارتجاعی زیادی دارند و دارای استحکام قابل ملاحظه ای هستند، تشکیل شده است . عبور رنگ از لابه لای الیاف این دسته از توری ها به راحتی انجام می گیرد و قدرت کشش الیاف آن برای نگهداری رنگ، زیاد است. این قابلیت از خنک شدن احتمالی رنگ در بين الباف آن و پر شدن فواصل شبکه توری جلوگیری می کند. با خشک شدن رنگ در بين الياف توری، انجام عمل چاپ در مراحل بعدی کند و دشوار می شود.
الیاف این دسته از پارچه های توری بعد از شستشو با سرکه، سود آکوستیک، صابون با پودرهای شوینده لباس، ناهموار زبر و کرک دار می شوند که چسبندگی خاصی به پارچه توری می دهند.
این عمل در چسبانیدن فیلم های مکانیکی و پر و فیلم ها بر روی پارچه توری کمک زیادی می کند، ظرافت تعیین شده در این نوع توری ها ۷۷ تن در هر سانتیمتر است، باید در نظر داشته باشیم که خشک کردن پارچه های توری نصب شده روی كادر (شابلون) بعد از هر مرحله شستشو الزامی است.

پارچه های توری نایلون

پارچه های توری نایلون  یا ابریشم مصنوعی، از الیاف قابل ارتجاع و مستحکم سوپر پلی آمیدها تشکیل شده اند. تقریبا غیرقابل پوسیدگی هستند و قدرت و استحکام هر میلی متر مربع آن توانایی تحمل ۵۰ الی ۹۰ کیلوگرم وزن را دارد.
این نوع پارچه های توری در سال ۱۹۳۸ توسط شخصی به نام هنری دوپن ( از شهر نامور کشور بلژیک) به بازار معرفي شد. مقاومت تورهای نایلون در مقابل فرسودگی مکانیکی ۲۰ تا ۳۰ برابر بیشتر از پارچه های توری ابریشمی طبیعی است. الیاف این دسته از توری ها امکان به وجود آوردن بافت های بسیار ظریفی را در پارچه می دهد. بطوری که گاهی اوقات بافت این پارچه به ۲۰۰ نخ در سانتی متر مربع میرسد.
حساسیت این گروه از پارچه های توری در مقابل آلکالین ها بی تفاوت است و واکنشی از خود نشان نمی دهد. قابلیت ارتجاع در این نوع پارچه های توری زیاد و تقریبا ۷۰ درصد است، به طوری که هنگام چاپ در اثر حرکت محکم راکل، در سطح پارچه توری کیس و چین خوردگی ایجاد می شود.
نخ های تشکیل دهنده این نوع توری های رنگ را از لابه لای الیاف خود به راحتی عبور می دهند. این نرمی نخ ها خشک شدن رنگ را در مراحل چاپ در لابه لای شبکه های توری کاهش می دهد و بعد از خاتمه کار و هنگام شستن به پاک شدن رنگ ها از روی پارچه توری کمک زیادی می کنند.
باید توجه داشت که در صورت نشستن این دسته از پارچه های توری با سود سوزآور (سرکه) و صابون یا پودرهای شوینده لباس، نخ های این دسته از پارچه های توری به علت نرم بودن، هنگام انجام دادن کلیشه با پروفیلم ها و فیلم های مکانیکی، احتمال ایجاد مشکل در نصب را ایجاد می کند.

پارچه های توری پلی استر

این دسته از پارچه های توری حامل ترکیبی از پلی اسید و الكل اشباع نشده یا گلیکل هستند. از پارچه های توری شناخته شده در این گروه، پارچه های توری ترگال و تریلن را می توان نام برد.
این نوع از توری ها بسیار محکم و در مقابل محلول های شیمیایی مقاوم هستند، اثر رطوبت روی این دسته از پارچه ها منفی است و می توانند ظرافت بسیار زیادی را در بافت و ساختار این دسته از توری ها ایجاد کنند، به طوری که تعداد نخهای آن به ۱۶۵ عدد در سانتی متر می رسد.
قدرت کشش در این دسته از پارچه های توری ضعیف است، به طوری که تقریبا از ۲۰ درصد بیشتر نیست و رنگ از فواصل بين الیاف آنها به راحتی عبور می کنند. قیمت نسبی این دسته پارچه های توری از پارچه نوری ابریشم طبیعی مناسب تر است.
دوام و مقاومت این دسته از پارچه های توری به مراتب کمتر از پارچه های توری نایلون بوده و فرسودگی مکانیکی در آنها ۵۰ درصد بیشتر از پارچه های توری نایلون است. همچنین در این نوع پارچه های توری، در مقابل بعضی از مواد شیمیایی، حساسیت دارند، به طوری که هنگام استفاده از فیلم های حماس یا ماده حساس، در عملکرد کلیشه ایجاد اشکال می کنند.
پارچه های توری نایلون و پلی استر ممکن است به وسیله رنگ های قرمز یا نارنجی آنتی هالوژن ها ساخته شوند که در مقابل اشعه ی نورانی هنگام کلیشه مستقیم تأثیر گذار ه هستند. این مسئله باعث انعکاس نور روی این دسته از پارچه های توری می شود و عمل حد انطباق را در آنها سخت می کند. غیر از موارد یادشده، تفاوت چندانی بین آنها با پارچه های توری نایلون ساده وجود ندارد.

پارچه های توری فلزی

این دسته از پارچه های توری، از تارهای برنز و فولاد آب داده شده تهیه می شوند. نظر به اینکه تارهای برنز در مقابل مواد رنگزا حساسیت دارند. لذا برای ساختن این گونه پارچه های توری، از تارهای فولاد آب دادشده که در مقابل رنگ زدایی مقاومت بیشتری دارند، استفاده می شود.
از گروه پارچه های توری فلزی که در این حرفه کمتر مورداستفاده دارند، می توان به توری هایی که از تارهای نیکل ساخته شده اند اشاره کرد. آنها از نظر جنس مرغوبیت و دوام کم نظیر هستند اما به نسبت مرغوبیتشان گران قیمت تر هستند و همین شاخصه آن ها، یکی از علل مصرف بودنشان است.
برخلاف پارچه های توری ابریشمی و نایلون، انبساط در این گونه پارچه ها در حد صفر است، یعنی اینکه هیچ گونه کپی و ایجاد موج هنگام حرکت کاردک آنها دیده نمی شود. این دسته از پارچه های توری فلزی در مدت زمان چاپ، در مقابل فرسودگی مکانیکی، هنگام حرکت کاردک و مراحل شستشو مقاومت بسیار زیادی دارند. استحکام و مقاومت این دسته از پارچه های توری فلزی در مقابل حرارت گرما، خراش و بریدگی در سطح آن ها (ناشی از تماس آتش سیگار و ناخن یا شیء تیز و برنده) از خواص این گونه توری ها است.
تارهای این دسته از پارچه هاي توري ظرافت بسیار استثنایی دارند، به طوری که در یک سانتی متر از بافت این گروه پارچه های توری ۲۲۵ نخ مشاهده میشود، انجام کلیشه در متد مستقیم یا غیر مستقیم روی این دسته از پارچه های توری فلزی به سادگی و راحتی انجام می شود. رنگ ها به راحتی از فواصل بين تارهای آنها عبور می کنند، نصب این دسته از پارچه های توری به طور صحیح روی کادر، بدون دستگاه مخصوص گیره های کشش مکانیکی تقریبا غیر ممکن خواهد بود.
این دسته از پارچه های توری فلزی در مقابل ضربه و فشار بسیار حساس هستند. همچنین در اثر بی توجهی در حفظ و نگهداری از آنها، چنانچه روی سطح پارچه توری پستی و بلندی ایجاد شود. باعث عدم انجام کلیشه ای صحیح مي شود.