توری برای چاپ سیلک :

برای چاپ سیلک به یک نوع پارچه یا توری نیاز است که بتوانیم از آن در ساخت شابلون یا کلیشه خود استفاده کنیم.

بسته به اینکه با چه نوع رنگی و بر روی چه سطحی قرار است چاپ کنیم نوع توری متفاوت خواهد بود. فارغ از بحث کیفیت و شرکت سازنده، توری ها بر اساس میزان خلل و فرج (سوراخ هایشان) دسته بندی می شود و هرکدام از این توری ها دارای یک شماره مخصوص می باشد. این شماره در واقع بیانگر تعداد تارهای پارچه در هر اینچ و یا تعداد حفره های باز در هر اینچ مربع است. یعنی وقتی صحبت از توری شماره ۴۳ می شود این بدان معناست که در اینچ مربع از این توری یا پارچه ۴۳ حفره وجود دارد.

تعداد شماره های بیشتر یعنی تعداد حفره های بیشتر. هرچه تعداد حفره ها بیشتر باشد ما توری با سوراخ های ریزتر داریم. اگر شما به تازگی با صنعت چاپ و روش سیلک آشنا شده اید قطعا انتخاب توری با شماره مناسب سخت ترین کار شما خواهد بود.

تقریبا می توان گفت که انتخاب صحیح توری به چندعامل بستگی دارد:

رنگ: که بر اساس اینکه پایه آب است یا پایه روغن و همچنین بسته به اینکه رقیق است یا غلیظ می تواند در انتخاب شماره توری نقش ایفا کند. بطور کل رنگهای پایه آب و غلیظ دارای مولکولهای درشت تری هستند و باید از توری هایی با شماره کمتر یعنی توری هایی با سوراخ های بزرگتر استفاده کرد.

طرح: هرچقدر طرحی که میخواهیم چاپ کنیم دارای ظرافت و ریزه کاری باشد به همان میزان باید توری ما دانه ریز تر باشد.

سطح موردنظر: سطحی که میخواهیم چاپ کنیم به طور غیرمستقیم در انتخاب توری اثر میگذارد. به این شکل که هر سطح را باید با یک رنگ مخصوص چاپ کرد و هر رنگ براساس آنچه گفته شد بسته به غلظت و نوع مواد تشکیل دهنده آن نیاز به یک توری مخصوص دارد.

چارچوب: چارچوب در واقع همان قاب چوبی یا فلزی است که توری بر روی آن قرار می گیرد. تنها نکته این چارچوبها اینست که باتوجه به اینکه در هنگام تهیه شابلون و پاک کردن آن نیاز داریم که قاب را با آب بشوییم، بهتر است از چارچوبهای فلزی به جهت مقاومت در برابر پوسیدگی استفاده کرد.

یکی از عوامل اصلی کیفیت چاپ سیلک نوع توری شابلون می باشد. توری های شابلون دارای خصوصیات زیر می باشند:

– بافت توری باید کاملا یکنواخت باشد.

– در برابر فشارها و تنش های چاپ مقاوم بوده و فرم خود را از دست ندهد همچنین اصطحکاک ایجاد شده حاصل از عملیات چاپ به توری شابلون آسیب نزند.

– مقاومت کششی بالای توری شابلون موجب می شود که هنگام توری کشی روزنه ها هیچ آسیبی نبیند و کیفیت خود را حفظ نمایند.

– تنوع توری های شابلون برای کیفیت های متفاوت چاپ چه از نظر ضخامت و چه از نظر مش بندی باید رعایت شود.

– در برابر حلال ها و مواد شیمیایی مخصوص چاپ کاملا مقاوم باشد.

– توری شابلون ها باید قابلیت انعطاف و کشش برگشت پذیر برای چاپ هایی که توری بالاتر از زمینه قرار می گیرد را داشته باشد و با برداشته شدن فشاراسکوئیچی،توری شابلون به حالت اولیه خود برگردد.

– این توری ها باید در مجاورت مواد چاپ منقبض یا متورم نشود و اندازه روزنه های خود را حفظ نماید.

– نسبت به لاک های شابلونی چسبندگی مناسب را دارا باشد.

توری مناسب برای چاپ اورینت،توری شماره 43 ،چاپ نایلون توری شماره 120 برای رنگ های معمولی و برای چاپ طلایی و نقره ای توری 100 است. برای چاپ ساک دستی رنگ های معمولی ،توری شماره 100 و برای چاپ نقره ای و طلایی توری 78 استفاده میشود.