طبق تعریفی که در ویکی پدیا برای برند آورده شده، مارک (به فرانسوی: marque) یا برند (به انگلیسی: brand) یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

اما این تعریف بیشتر برای محصولات فیزیکی است و از آنجایی که منظور ما در این مقاله برندسازی اینترنتی است تفاوت زیادی با هم دارند. بر همین اساس برندسازی یا برندینگ در اینترنت نیز به شاخه‌ای جدا تقسیم می‌شود که در ویکی پدیا نیز به این شکل توصیف شده است.

برندسازی اینترنتی یعنی بهره‌برداری تخصصی از بستر اینترنت در راستای برندسازی. بر خلاف تصور عموم، برندسازی اینترنتی علم بهره‌برداری از موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی نیست، چرا که اینها صرفاً ابزار هستند. برندسازی اینترنتی (که از آن به عنوان برندسازی آنلاین نیز یاد می‌شود) یکی از تکنیک‌های مدیریت برند است که از صفحات وب گسترده به عنوان رسانه‌ای به منظور قرار دادن برند در بازار آنلاین استفاده می‌کند. طراحی و بهینه‌سازی وب سایت، رسانه اجتماعی، وبلاگ‌ها، انتشار رسانه‌های چاپی به صورت آنلاین و بازاریابی ویدئویی همگی روش‌هایی هستند که در رابطه با اهداف برندسازی آنلاین به کار گرفته می‌شوند. با مدیاتک همراه باشید تا شما را با برندینگ و استراتژی‌های آن آشنا کنیم.

 

روش‌های برندینگ در سال‌های اخیر

برندینگ تا از دیروز با به امروز به روش‌های گوناگون انجام شده و می‌شود. برخی از این روش‌ها که توسط اساتید این حوزه ارائه شده به شرح زیر هستند.

  • برندسازی مشارکتی: همکاری و مشارکت با برندی دیگر جهت دست­یابی به اهداف بازاریابی
  • برندسازی دیجیتال: راه اندازی وب سایت، بازاریابی شبکه اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو و استفاده کردن از دنیای اینترنت برای ساخت هرچه بهتر برند
  • برندسازی کشوری: تلاش برای جذب توریست و توسعه کسب و کار
  • برندسازی شخصی: ایجاد اعتبار و شهرت برای هر شخص به صورت فردی
  • برندسازی علّی: برندتان را با یک نیت خیرخواهانه همسو کنید؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت