چاپ تی شرت نوعی از چاپ سیلک است و در فرایند عمل این چاپ از ابزار و لوازم چاپ سیلک با کمی تفاوت استفاده میشود.اولین تفاوت در نوع میز چاپ مشاهده میشود، در انواع دیگر چاپ سیلک نیاز به سطحی تخت و سفت هست اما در این نوع از چاپ سیلک به دلیل اینکه مرکب نباید تنها در سطح مورد چاپ بشیند و باید به داخل الیاف پارچه هم نفوذ کند از میزی با سطح نرم استفاده میشود. این میز از سه لایه تشکیل میشود. لایه زیرین که از نئوپان ،فورمیکا یا ام دی اف میتواند باشد. لایه وسط که از پوششی اسفنجی نرم به ضخامت نیم تا یک سانت و لایه فوقانی پوششی از فوم هست.

بر روی لایه فوم برای ثابت نگه داشتن پارچه از یک نوع چسب زنده که اصطلاحا به آن چسب میز میگویند پوشیده میشود. این چسب به وسیله لیسه و یا کاردک فلزی به صورت لایه نازکی بر روی فوم کشیده و بعد از مدت کمی خشک میشود و حالتی شبیه چسبندگی نوار چسب ایجاد میکند که میتواند پارچه را برای جلوگیری از لغزش در زیر شابلون بر روی خودش ثابت نگه دارد.

دومین تفاوت در استفاده از نوع توری با دانه بندی درشت تر از انواع دیگر چاپ سیلک است ; به دو دلیل ،اول اینکه مولکولها و دانه های تشکیل دهنده مرکب این نوع از چاپ سیلک از انواع دیگر درشت تر هستند و دوم اینکه مرکب باید به اندازه مناسب از طوری رد شود و در داخل الیاف پارجه نفوذ کند، سومین تفاوت در نوع اسکوئیچی (کاردک و یا پارو) مورد استفاده در این نوع از چاپ هست و معمولا و بجز در مواردی نادر از پاروهای تماما چوبی استفاده میشود.

رنگهای مورد استفاده هم با توجه به نوع پارچه لباس یا تیشرت و نوع زیر سازی متفاوت میباشد که از رنگهای پلاستیزول، اورینت،پفکی ، پیگمنت،فلوک و.. استفاده میشود

همچنین میتوان عملیات چاپ سیلک روی لباس را به صورت دستی و اتوماتیک انجام داد که در حالت دستی از گیره و شابلون و پارو یا اسکوجی استفاده میشود و کاربر باید بصورت دستی زیرسازی را انجام دهد و عملیات کاردک کشیدن را انجام دهد و کاردک کشیدن اتوماتیک و عملیات چاپ را دستگاه بصورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام میدهد.

اطلاعاتی درباره چاپ سیلک