اسکوئیجی یا کاردک لاستیکی چاپ سیلک  برای انتقال رنگ از سطح شابلون به جنس چاپی بکار میرود ، که در قطر ها و عرض های مختلف همراه با درجه سختی های خاص برای کاربرد های مختلف ساخته و استفاده میشوند.

معمولا برای رنگهای چاپ سیلک مثل رنگ پی وی سی که از حلال ریتارد استفاده میکنند از اسکوئیجی یا کاردک های پلی اورتان استفاده میشود که دارای مقاومت بیشتری میباشند و برای رنگ های پایه آبی و آبشور از اسکوئیچی های ژلاتینی استفاده میشود.

قطر های اسکوئیچی های عرض 5سانت معمولا 9یا 10میلیمتر میابشد که در حالت های تک لایه و سه لایه ساخته میشوند که به اسکوئیچی های سه لایه مدل پرچمی نیز گفته میشود

اسکوئیچی ها از نظر شکل لبه معمولا در دو نوع مکعبی و نوک تیز یا مثلثی ساخته میشوند که مدل های صاف و مکعبی برای جنس های چاپی فلت مث نایلون ،نایلکس، گونی، چرم، شیشهف پارچه بکار میرود و مدل های اسکوئیچی مثلثی برای چاپ اجسام مدور مثل خودکار، بطری و سطل و یا هر سطح مدور دیگری بکار میرود که معمولا عرض این نوع مدل های لب تیز یا مثلثی 2.5سانت میباشد و قطر آنها 6میلیمتر است.

اگر بخواهیم با یک مثل ساده اهمیت اسکوئیچی در چاپ را برای شما تشریح کنیم، در نظر بگیرید شما قصد دارید یک نقطه یا محلی را رنگ آمیزی نمائید برای این کار باید رنگ ،تینر (یا هر حلال دیگری که بتوان رنگ را با آن رقیق کرد) ،قلم و … نیاز دارید، وقتی میتوانید بهترین نوع رنگ را به محل مورد نظر خود بزنید که یک قلم نقاشی عالی داشته باشید .

پس اسکوئیچی نقش همان قلم در رنگ آمیزی را دارد . وقتی که شابلون بر روی بازوهای دستگاه چاپ قرار میگیرد ، مقداری رنگ بر روی آن ریخته میشود و چون منافذ توری شابلون بسیار ریز هستند باعث نمیشود رنگ از شابلون ریزش داشته باشد و بعد اسکوئیچی بر روی سطح شابلون قرار میگیرد و با هر رفت و برگشتی توسط اسکوئیچی چاپ انجام میشود، رنگ از قسمت لگو بر روی شابلون است به سطح مورد نظر رسیده و طراحی مورد نظر بر روی سطح نقش میبنند .

توجه داشته باشید که نباید اینقدر اسکوئیچی با سطح شابلون درگیر باشد که باعث سایش و پاره شدن توری شابلون شود و نه اینقدر فاصله داشته باشد که باعث شود طرح مورد نظر بر روی سطح تبلیغاتی بدرستی نقش نبندد.

معمولا کارخانه های سازنده اسکوئیجی و چاپ سیلک مشخصاتی را روی لاستیک درج میکنند که این مشخصات عرض لاستیک آن و درجه سختی آن میباشد که درجه سختی و نرمی معمولا از شماره 50شروع میشود و موارد کاربرد آنها مختلف است . در چاپ سیلک دستی معمولا از درجه سختی 60استفاده میشود و در دستگاه های چاپ سیلک چون فشار بیشتری به لاستیک نبرد وارد میشود از درجه سختی 75 استفاده میشود.