همانطور که مطلع هستید در چاپ سیلک بعد از به پایان رسیدن فرآیند چاپ می شود توری مورد استفاده را برای چاپ های بعدی حفظ و نگهداری کرد. برای این کار کافیست توری مورد نظر را با استفاده از حلال مخصوص مرکبی که در چاپ آن توری به کار رفته، پاک و توری در شرایط خاص خودش انبار شود. اما گاهی ممکن هست که بعد از چاپ نیازی به چاپ مجدد طرح روی آن احساس نشود با این حال استفاده مجدد از توری و ساخت یک کلیشه جدید برای چاپ یک طرح جدید ممکن باشد. در این حالت باید از فرآیند بازیابی توری (Screen Reclaiming) استفاده کرد. این فرآیند 3 مرحله اصلی دارد.

1. جمع کردن مرکب و پاک کردن شابلون
2.  پاک کردن کلیشه
3. از بین بردن ته سایه های باقی مانده

جمع کردن مرکب و پاک کردن شابلون
این نکته را باید در نظر داشت که برای زدودن مرکب بهترین زمان هنگامیست که کار چاپ به پایان رسیده است. در واقع هر چه زمان بگذرد و مرکب روی توری خشک بشود کار مشکل تر و در بعضی موارد غیر ممکن (در موارد استفاده از رنگ روغن و اورینت) خواهد شد. بنابراین بعد از پایان کار چاپ مرحله اول برداشتن توده های مرکب از روی توری ( ابتدا مناطقی که تصویر دارد ) با کاردک یا ابزار متداول و مرسوم این کار است. در مرحله بعد با استفاده از حلال مخصوص مرکب استفاده شده نوبت به شستشو و از بین بردن مرکب از بافت توری می رسد. البته باید توجه داشت که استفاده از حلال ها ضمن پاک کردن مرکب باعث روغنی شدن سطح کلیشه(استنسیل) هم می شود که در مرحله پاک کردن کلیشه(استنسیل) این روغنی بودن باعث عملی نشدن فرآیند پاکسازی خواهد شد. بنابراین در پایان این مرحله از عامل پاک کننده روغن هم استفاده می کنند و یک بار با پنبه و ریتارد پشت و روی کلیشه را پاکسازی مینمایند.

پاک کردن کلیشه(استنسیل)
در این مرحله باید از مواد پاک کننده ای که با توجه به نوع کلیشه(استنسیل) انتخاب شده اند استفاده کرد. برای پاک کردن کلیشه ابریشمی معمولا از وایتکس یا سفید کننده استفاده میشود.
به هر حال محصولات پاک کننده استنسیل ها در 3 نوع پودری، ژله ای و خمیری استفاده میشود اما کمتر در دسترس هستند بنابراین توصیه ما همان وایتکس است.

از بین بردن ته سایه های باقی مانده
بعد از، از بین بردن مرکب استنسیل ممکن است ته سایه هایی مبهم بر روی توری مشاهده شوند. البته این ته سایه ها به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شده باشند ولی ابتدایی ترین دلیل ممکن است ته مانده های مرکب یا استنسیل که هنوز کاملا از روی توری پاک نشده اند باشند. به هر ترتیب در این مرحله از نوع خاصی از حلال های بسیار قوی برای پاکسازی استفاده می شود که استفاده از آنها مستلزم تجربه، دقت و البته احتیاط های ایمنی هست.

در ادامه به بررسی چگونگی شستن شابلون میپردازیم.

اگر بخواهیم به طور خلاصه شستن شابلون را توضیح دهیم به این صورت است که شابلون رو از دو سمت با وایتکس نم دار میکنیم و روی زمین مسطح قرار میدهیم و سه مرتبه هر ۵ دقیقه با پنبه و وایتکس ماساژ و بعد آن را با آب شستشو میدهیم خشک که شد یک سری با پنبه آغشته به تینر فوری ده هزار تمیز کرده و بلا فاصله با پنبه آغشته به ریتارد ماساژ میدهیم و تمیز میکنیم. پس از شستن شابلون مشاهده مي كنيم كه هنوز قسمت هايي از طرح قبلي بر روي شابلون مشاهده مي شود كه اگر پاك نشود در عكاسي بعدي دچار مشكل مي شويم. براي پاك كردن اين لكه ها ، میتوانیم یک پاک کننده دوطرفه بسازیم که پشت و روی شابلون را تمیز کند به این صورت که یک سمت آن پنبه آغشته به ریتارد و سمت دیگر آن یک تکه اسکوئیچی است و به طور همزمان به صورت رفت و برگشتی به سطح توری کشیده میشود.